Mevzuat düzenlemeleri ve yargı kararları çerçevesinde Kabahatler Kanununun değerlendirilmesi
Assessment of the Law on Misdemeanors within the framework of legislative regulations and judicial decisions
  1. Tez No: 962432
  2. Yazar: MEHMET KURBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kabahatler Kanununun amacına ulaşıp ulaşamadığı, bir genel kanun olarak idari yaptırımlar alanındaki ahenksizliği gidermek suretiyle bir sistem birliği sağlayıp sağlayamadığı sorularının cevaplanabilmesi için Kabahatler Kanununun genel kanun olma iddiasının, Kanunda yer verilen hükümler, diğer mevzuat düzenlemeleri ve uygulamayı yansıtan yargı kararları üzerinden incelenmesi bu çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Bu bağlamda hazırlanmış olan tezin amacı, idari yaptırımlar alanında genel kanun niteliğinde olan Kabahatler Kanununun sistematiğini ve uygulamasını incelemektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde idari yaptırımların kavramsal temelleri ve idari yaptırımlarla ceza yaptırımları arasındaki ilişki ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ülkemizde Kabahatler Kanununun hangi gerekçelerle yasalaştığı ve yönetsel açıdan hangi hedeflere yöneldiği konuları da ele alınmıştır. İkinci bölümde Kabahatler Kanununun genel hükümleri ve özel hükümleri incelenerek, bu hükümlerin genel kanun niteliğine ve kabahatlerin suç olmaktan çıkarılması reformunun mantığına uygunluk bakımından değerlendirmesi yapılmıştır. Bu değerlendirmelerde literatürde yapılan eleştirilerden ve yargı kararlarından faydalanılmıştır. Üçüncü bölümde çalışma kapsamında tespit edilen sorunlar üzerinden eleştirilerde bulunulmuş ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to answer the questions of whether the Law on Misdemeanors has achieved its purpose and whether it has provided a system unity by eliminating the inconsistency in the field of administrative sanctions as a general law, the main subject of this study is to examine the claim of the Law on Misdemeanors as a general law through the provisions of the Law, other legislative regulations and judicial decisions reflecting the practice. In this context, the aim of this thesis is to examine the systematics and application of the Law on Misdemeanors, which is a general law in the field of administrative sanctions. The study consists of three parts. In the first part, the conceptual foundations of administrative sanctions and the relationship between administrative sanctions and criminal sanctions are tried to be revealed. The reasons for the enactment of the Law on Misdemeanors in our country and its administrative objectives are also discussed. In the second part, the general provisions and special provisions of the Law on Misdemeanors are examined and evaluated in terms of their compliance with the general law and the logic of the reform of decriminalization of misdemeanors. In these evaluations, criticisms in the literature and judicial decisions were utilized. In the third part, criticisms are made on the problems identified within the scope of the study and solution proposals are presented.