Dijitalleşmenin işletme performansı üzerine etkisi: Üretim yapan işletmeler üzerine bir araştırma
The impact of digitalization on business performance: A study on manufacturing enterprises
- Tez No: 962449
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL KULA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Küresel rekabetin yoğunlaştığı günümüzde dijitalleşme, işletmelerin sürdürülebilirliğini sağlamada ve rekabet avantajı elde etmede önemli bir unsur hâline gelmiştir. Özellikle üretim süreçlerinde dijital araçların etkin kullanımı, işletme performansının ve verimliliğin artırılmasında kritik bir rol üstlenmektedir. Bu çalışmanın amacı, dijitalleşmenin işletme performansı üzerindeki etkisini incelemektir. Bu doğrultuda, Afyonkarahisar'da faaliyet gösteren üretim işletmelerinde kullanılan dijital araçların belirlenmesi ve bu araçların işletme performansına etkisini analiz etmek amacıyla bir anket formu hazırlanmıştır. Hazırlanan anket, Aralık 2023 – Mart 2024 tarihleri arasında, Afyonkarahisar'da faaliyet gösteren toplam 110 üretim işletmesine yüz yüze görüşmeler yoluyla uygulanmıştır. Çalışma neticesinde, Afyonkarahisar'daki üretim işletmelerinde dijitalleşmenin henüz tam anlamıyla yaygınlaşmadığı, ancak dijital araçların özellikle uzun süredir faaliyet gösteren ve büyük ölçekli işletmelerde performansı olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, yeni nesil dijital araçların işletme performansına olan katkısının diğer dijital araçlara göre daha belirgin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world of intensifying global competition, digitalization has become a crucial element in ensuring the sustainability of businesses and achieving competitive advantage. The effective use of digital tools, particularly in production processes, plays a critical role in improving business performance and efficiency. The purpose of this study is to examine the impact of digitalization on business performance. To this end, a survey was prepared to identify the digital tools used in manufacturing businesses operating in Afyonkarahisar and to analyze their impact on business performance. The survey was administered to a total of 110 manufacturing businesses operating in Afyonkarahisar through face-to-face interviews between December 2023 and March 2024. The study concluded that digitalization has not yet become fully widespread in manufacturing businesses in Afyonkarahisar, but that digital tools positively impact performance, particularly in long-standing and large-scale businesses. Furthermore, the contribution of new-generation digital tools to business performance was found to be more significant than other digital tools.