Primer varus dizlerde primer ön çapraz rekonstrüksiyonuna ek düzeltici osteotomi gerekli midir?
Is corrective osteotomy necessary in primary anterior cruciate reconstruction for primary varus knee?
- Tez No: 962450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZBEY BÜYÜKKUŞCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız osteoartriti olmayan 5 0 'nin üzerinde alt ekstremite varus dizilimine sahip hastalarda, primer ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu( ÖÇBR) ile eş zamanlı medial açık kama yüksek tibial osteotomi (MAKYTO) uygulamasının klinik sonuçlar üzerine etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 2015-2024 yılları arasında alt ekstremite varus dizilimine sahip ÖÇB yaralanması olan hastalar retrospektif olarak incelendi. Taranan bu hastalardan mevcut osteoartritik değişiklikleri olan (Kellgreen Lawrance evre 2 ve üzeri)., eşlik eden diğer diz bağ yaralanmaları olan (MCL hariç), geçirilmiş diz cerrahisi olan, enflamatuvar artriti olan, 5 0 'nin altında varus deformitesi varlığı ve ek menisküs yırtığı nedeniyle opere olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastaların alt ekstremite varus dizilimi ameliyat öncesi ve sonrası bacak uzunluk grafileriyle değerlendirildi. Hastaların fonksiyonları ameliyat öncesi ve sonrası Lysholm ve IKDC (International Knee Documentation Committee) skorları kullanılarak karşılaştırıldı. Hastaların ameliyat öncesi ve sonrası fizik muayeneleri (diz eklem hareket açıklığı, lachman testi, ön çekmece testi, pivot shift testi) karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 46 hasta dahil edildi. İzole primer ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu yapılan 28 hasta bir grubu oluştururken, primer ÖÇBR ile eş zamanlı MAKYTO yapılan 18 hasta ise diğer grubu oluşturdu. İki grup arasında demografik özellikler açısından fark yoktu. Gruplar arasında preoperatif Lysholm ve IKDC skorlarında anlamlı fark yoktu (p>0.05). Her iki grupta da postoperatif Lysholm ve IKDC skorlarında anlamlı artış gözlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the clinical outcomes of simultaneous medial open-wedge high tibial osteotomy (HTO) and primary anterior cruciate ligament reconstruction (ACLR) in patients with lower extremity varus alignment greater than 5°, without radiographic evidence of osteoarthritis. Method: Patients with ACL injuries and varus alignment between 2015 and 2024 were retrospectively reviewed. Patients were excluded if they had radiographic osteoarthritic changes (Kellgren-Lawrence grade ≥2), additional ligamentous injuries (except medial collateral ligament), previous knee surgeries, active inflammatory arthritis, varus deformity 0.05). Both groups showed significant postoperative improvements in Lysholm and IKDC scores (p0.05).