Bazı haşhaş çeşitlerinde farklı gölgeleme ve sıra üzeri uygulamalarının verim ve verim unsurları üzerine etkileri
Effects of different shading periods and row widhts on the yields and yield components of some popy varieties
- Tez No: 96245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET AKINERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma 1995-96 ve 1996-97 yıllarında Konya-Doğanhisar ekolojik şartlarında üç haşhaş çeşidinde (“Ofis 95”,“Afyon 95”ve“Ofis 96”) farklı dönemlerde gölgeleme ve farklı sıra üzeri uygulamalarının verim ve verim unsurları üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür.“Tesadüf Bloklarında Bölünen Bölünmüş Parseller”deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulan araştırmada; gölgesiz, 2. Çapadan tomurcuklanmaya kadar gölgeli, tomurcuklanmadan hasada kadar gölgeli, 2. Çapadan hasada kadar gölgeli olmak üzere dört farklı gölgeleme uygulaması ile 40 cm sabit sıra aralığında 5, 10, 15 ve 20 cm. olmak. üzere dört farklı sıra üzeri mesafesi kullamlmıştır. Araştırmada; tohum verimi, kapsül verimi, bitki boyu, sap kalınlığı, kapsül çapı, ham yağ verimi, morfin verimi, ham yağ oranı, morfin oram gibi özelliklerle ilgili ölçüm ve analizler yapılmıştır.İki yıllık ortalamalara göre en yüksek tohum verimi (144.6 kg/da), yağ verimi (72.8 kg/da), kapsül verimi (113.5 kg/da) ve morfin verimi (0.714 kg/da) Ofis 95 çeşidinden gölgeleme uygulanmayan parsellerde ve 15 cm sıra üzerinde elde edilmiştir. Genel olarak bütün gölge uygulamalarında bu değerlerde düşüş görülmüş ve bu düşüş 2. çapadan hasada kadar gölge uygulamasında en yüksek olmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Haşhaş, Çeşit, Gölgeleme, Sıra Üzeri, Verim, Verim Unsurları.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of different shading periods and row widths on yield and yield components of three poppy varieties (“Ofis 95”,“Afyon 95”and“Ofis 96”) during 1995-96 and 1996-97 growing seasons under Konya- Doğanhisar ecological conditions. The experiment was designed according to the“Split-Split Plots on Randomized Complete Block”with three replications and four shading periods (nonshading, the shading from 2.hoeing to timing of buds, the shading from timing of buds to harvest, the shading from 2. hoeing to harvest) and four different row widths (5, 10, 15 and 20 cm) were taken as factors. mSeed yield, pod yield, plant height, stem diameter, pod diameter, the yield and ratio of crude oil and morphine were determined and measured of these characteristics in this research. According to the mean values of two years, the highest seed yield (144.6 kg/da), crude oil yield (72.8 kg/da), pod yield (113.5 kg/da) and morphine yield (0.714 kg/da) were obtained from Ofis 95 variety at nonshading applications and 15 cm row widths. Generally, all shading applications decreased the investigated characters, and the highest decreasing occurred in the shading from 2. hoeing to harvest application. KEY WORDS : Opium, Variety, Shading, Row Widths, Yield, Yield Components. IV