Bazı sofralık üzüm çeşitlerinde farklı gölgeleme düzeylerinin verim, kalite ve stoma özelliklerine etkisi
The effect of different shading levels on yield, quality and stoma characteristics in some table grape varieties
  1. Tez No: 498143
  2. Yazar: BİRGÜL DİKMETAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULCENAP CEVHERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Harran Üniversitesi Ar-Ge bağında yer alan sofralık üzüm çeşitlerinden Red Globe, Trakya İlkeren ve Hatun Parmağı çeşitlerinin farklı gölgeleme (Kontrol-%40-%75) düzeylerinde verim kalite ve stoma özelliklerinin değişimini saptamak amacıyla 2017 yılında yürütülmüştür. Gölgeme düzeylerinden %40 hasat tarihini 2-7 gün, %75 ise 7-14 gün geciktirmiş ve gölgeleme düzeyinin artışına bağlı olarak hasat tarihinin geciktiği belirlenmiştir. Stoma sayısının çeşitler arasında farklılık gösterdiği ve en fazla stomanın Hatun Parmağı (192,8 adet/mm2) çeşidinde olduğu tespit edilmiştir. Gölgeleme düzeyinin artışına bağlı olarak stoma sayısının azaldığı ancak stoma boyutlarının bu durumdan etkilenmediği saptanmıştır. Fenolojik gözlem dönemlerine göre stoma sayısının değişim gösterdiği ancak yaprağın farklı bölgelerinde bu değişimin olmadığı belirlenmiştir. Gölgeme düzeylerinin üzüm şırasının kalitesi üzerine etkisi olmadığı ancak salkım ve tane özellikleri üzerinde kısmen etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmada üzüm kalitesi yönünden iyi değerlerin %40 gölgeleme uygulanmış omcalardan elde edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2017 in order to determine the variation of yield quality and stoma characteristics at different shading (Control - 40% - 75%) levels of Red Globe, Trakya İlkeren and Hatun Parmağı varieties of table grapes from Harran University R&D vineyard. It has been determined that harvest day delayed by the way of shading level rise. In addition, 40% shading level delayed the harvest 2-7 days and 75% delayed 7-14 days. It was determined that the number of stomata varied among the varieties. The number of stomata was the most in the Hatun Parmağı (192.8 number/mm2) variety. It was determined that the number of stomata decreased according to the increase of the shading level, but the stoma size was not affected by this condition. It was determined that the number of stomata was changed according to the phenological observation periods but this change was not observed in different regions of the leaf. It has been concluded that the shading levels have no effect on the quality of the grape must, but partly effects bunch and berry characteristics. It has been determined that best values in terms of grape quality are obtained from plants which subjected to 40% shading in the study.