Cilt dezenfektanlarının farklı maksillofasiyal silikonların renk degisimi üzerine etkisi
Effects of skin disinfection agents on the color change of different maxillofacial silicones
- Tez No: 962452
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL KARAKOCA NEMLİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı baz/katalizör oranlarına sahip üç farklı maksillofasiyal silikon elastomerine, farklı dezenfektan solüsyonlarının uygulanması maruz kalması sonucunda meydana gelen renk değişimlerinin değerlendirilmesidir. Çalışmada, klinik kullanım koşulları taklit edilerek M511 (10:1), Teksil S-25 (9:1) ve Z004 (1:1) silikon elastomerlerinden toplam 180 adet, renklendirilmiş disk şeklinde örnek hazırlanmıştır. Örnekler; hipokloröz asit, etil alkol, katyonik sürfaktan, aleksidin dihidroklorid ve polikuanteryum-1 içeren dezenfektan solüsyonları ile distile su (kontrol grubu) kullanılarak iki ay boyunca, günde altı kez dezenfekte edilmiştir. Renk ölçümleri spektrofotometre cihazı ile dezenfeksiyon öncesi ve sonrası olmak üzere iki kez yapılmış; ΔE00 değerleri CIEDE2000 formülü kullanılarak hesaplanmıştır. İstatistik analizlerde, iki yönlü varyans analizi (ANOVA), Tukey ve Games-Howell testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of skin disinfection agents on the color change of maxillofacial silicone elastomers withvarying base/catalyst ratios. In the study, a total of 180 pigmented disk-shaped samples were prepared from M511 (10:1), Teksil S-25 (9:1) and Z004 (1:1) silicone elastomers, simulating clinical conditions. The samples were disinfected six times daily for two months using disinfectant solutions containing hypochlorous acid, ethyl alcohol, cationic surfactant, alexidine dihydrochloride, and polyquaternium-1, along with distilled water as the control group. Colour measurements were performed twice, before and after disinfection, using a spectrophotometer, and ΔE₀₀ values were calculated according to the CIEDE2000 formula. For statistical analyses, two-way analysis of variance (ANOVA), Tukey and Games-Howell tests were used.