Sigmund Freud'da arzu problemi
Sigmund Freud's desire problem
- Tez No: 962453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, Sigmund Freud'un psikanalitik kuramı çerçevesinde arzunun yapısını, dinamiklerini ve bireysel-sosyal yaşamdaki işlevini incelemektedir. Freud, arzuyu yalnızca bireysel bir dürtü olarak değil, bilinçdışı süreçlerin temel belirleyicisi olarak konumlandırır. Bu çerçevede arzu, bastırma, yüceltme ve sapma gibi mekanizmalarla şekillenir ve nevrotik yapılar ile rüyaların yorumunda merkezi bir rol üstlenir. Freud'un arzuya ilişkin yaklaşımı, öznenin bilinçdışıyla kurduğu ilişkiyi anlamak açısından temel bir kavramsal çerçeve sunar. Bu çalışmada öncelikle arzunun felsefi tarihsel arka planı çizilmiş, ardından Freud'un psikanalitik kuramının gelişimi bağlamında arzunun kuramsal temelleri değerlendirilmiştir. Arzunun, bireyin iç dünyasındaki çatışmalar kadar, toplumsal norm ve yasaklarla olan ilişkisi de detaylı biçimde ele alınmıştır. Freud'un teorisinde arzu, yalnızca bireysel tatmin ya da eksiklik üzerine kurulu bir yapı değil, aynı zamanda kültürel yapıların şekillendirdiği bir alandır. Bu nedenle çalışma, arzu ile otorite, yasak ve suçluluk arasındaki ilişkiyi de irdeleyerek, Freud'un kuramındaki etik ve toplumsal boyutlara da ışık tutmayı amaçlamaktadır. Son olarak, Freud'un arzu teorisinin çağdaş düşünürlerce nasıl eleştirildiğine ve yeniden yorumlandığına dair genel bir değerlendirme yapılmıştır. Böylece psikanalizin arzu kavramı üzerinden yeniden okunması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the structure, dynamics, and function of desire within the framework of Sigmund Freud's psychoanalytic theory. Freud does not regard desire merely as an individual drive, but as a fundamental determinant of unconscious processes. In this context, desire is shaped through mechanisms such as repression, sublimation, and displacement, playing a central role in the formation of neuroses and the interpretation of dreams. Freud's approach to desire offers a conceptual framework that is essential to understanding the subject's relationship with the unconscious. This study first outlines the philosophical and historical background of desire, and then evaluates the theoretical foundations of Freud's psychoanalytic approach. The relationship of desire not only to internal psychological conflicts but also to social norms and prohibitions is analyzed in detail. In Freud's theory, desire is not simply a structure based on personal satisfaction or lack, but also an area shaped by cultural constructs. Therefore, this study also investigates the connection between desire and authority, prohibition, and guilt, aiming to shed light on the ethical and social dimensions within Freud'stheory. Finally, a general evaluation is made of how Freud's theory of desire has been criticized and reinterpreted by contemporary thinkers. In this way, the study seeks to offer a new reading of psychoanalysis through the lens of desire.