Lokal anestezi altında freehand transperineal prostat biyopsisinin öğrenme eğrisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the learning curve of freehand transperineal prostate biopsy under local anesthesia
- Tez No: 962462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTHAT EKŞİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Bu çalışma, lokal anestezi altında ofis ortamında uygulanan freehand transperineal prostat biyopsisi (f-TPBx) prosedüründe öğrenme eğrisini (LC) analiz ederek; işlem süresi, komplikasyon oranları ve klinik anlamlı prostat kanseri (CSPC) saptama oranları üzerindeki operatör deneyiminin etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Haziran-Kasım 2023 tarihleri arasında f-TPBx uygulanan toplam 176 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Dört farklı operatörün (2 uzman, 2 tıpta uzmanlık öğrencisi) ilk 44 vakası dahil edilerek hastalar çeyrekliklere (Q1–Q4) ayrıldı. Demografik, radyolojik, işlemsel ve fonksiyonel parametreler analiz edildi. Öğrenme eğrisi; çeyrekler arasındaki işlem süresi, kanser saptama oranları ve komplikasyon oranları ile değerlendirildi. İşlem süresine etki eden faktörlerin çok değişkenli analizi yapıldı. Uzman ve tıpta uzmanlık öğrencilerinin öğrenme eğrileri iki grup arasında değerlendirildi. Bulgular: Tüm uygulayıcılar değerlendirildiğinde, dört çeyrek arasında işlem süresi anlamlı olarak azalmış (Q1: 22,3 ± 4,2 dk; Q4: 13,7 ± 4,1 dk; p0,05). Uzman operatörler açısından öğrenme eğrisinin 20 vaka civarında tamamlandığı gözlemlenmiştir. CUSUM ve LOWESS analizleri, uzman hekimlerin daha erken plato noktasına ulaştığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the learning curve (LC) of freehand transperineal prostate biopsy (f-TPBx) performed under local anesthesia in an office-based setting by analyzing its impact on procedure duration, complication rates, and clinically significant prostate cancer (CSPC) detection rates. Materials and Methods A total of 176 patients who underwent f-TPBx between June and November 2023 were retrospectively analyzed. The first 44 cases of four different operators (two consultants and two residents) were included, and patients were stratified into quartiles (Q1–Q4). Demographic, radiological, procedural, and functional parameters were evaluated. The LC was assessed based on differences in procedure time, cancer detection rates, and complication rates across quartiles. A multivariate analysis was performed to identify factors affecting procedure time. Learning curves of consultants and residents were compared. Results: There was a significant reduction in procedure duration across quartiles (Q1: 22,3 ± 4,2 min vs. Q4: 13,7 ± 4,1 min; p0.05). It has been observed that the learning curve for expert operators was completed after approximately 20 cases. CUSUM and LOWESS analyses demonstrated that experienced physicians reached the plateau phase earlier.