Pirimidine kondanse tiyazol bileşiklerinin sentezlenmesi ve ın vitro anti kanser aktivitesinin incelenmesi
SYNTHESIS OF PYRIMIDINE CONDENSED THIAZOLE COMPOUNDS ANDINVESTIGATION OF IN VITRO ANTI CANCER ACTIVITY
- Tez No: 962487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FURGAN ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, kanser gibi çeşitli hastalıklarla mücadelede ilaç endüstrisinde ve tıpta yaygın olarak kullanılan pirimidin türevlerine kondense yeni tiyazol türevleri sentezlenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, 5-benzoil-4,6-difenil-1,2,3,4-tetrahidro-2-tiyoksopirimidin türevleri başarıyla elde edilmiştir. İkinci aşamada ise, sentezlenen bu pirimidin türevleri, potasyum karbonat katalizörlüğünde propargil bromür ile tepkimeye sokularak yeni birinci basamakta sentezlemiş olduğumuz primidinlere kondanse tiyazol bileşikleri sentezlenmiştir. Elde edilen tüm bileşikler, yapısal olarak ¹H-NMR, ¹³C-NMR, LC-MS ve IR spektroskopi yöntemleriyle karakterize edilmiştir. Ayrıca sentezlenen tiyazol türevlerinin sitotoksik etkilerini değerlendirmek amacıyla MTT testi uygulanmıştır. Yapılan testler sonucunda, sağlıklı hücre hattına en az sitotoksik etki gösteren bileşikler belirlenmiştir. Bu seçilen bileşiklerin, beyin kanseri hücresi (U87MG) hattında %59 ile %80 arasında yüksek oranlarda inhibisyon sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, new thiazole derivatives were synthesized from pyrimidine derivatives, which are widely used in the pharmaceutical industry and medicine in the fight against various diseases such as cancer. In the first stage of the study, 5-benzoyl-4,6-diphenyl-1,2,3,4-tetrahydro-2-thioxopyrimidine derivatives were successfully obtained. In the second phase, these pyrimidine derivatives were reacted with propargyl bromide in the presence of potassium carbonate catalyst to synthesize new thiazole compounds condensed with the pyrimidines synthesized in the first phase. All compounds obtained were structurally characterized using ¹H-NMR, ¹³C-NMR, LC-MS, and IR spectroscopy methods. Additionally, the MTT assay was applied to evaluate the cytotoxic effects of the synthesized thiazole derivatives. As a result of the tests, the compounds exhibiting the least cytotoxic effect on the healthy cell line were identified. It was observed that these selected compounds provided high inhibition rates ranging from 59% to 80% in the brain cancer cell line (U87MG).