Polonya'da yerel yönetimler: Toruń örneği
Local governments in Poland: The Toruń example
- Tez No: 962488
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEYDA OZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde merkezi ve yerel yönetimlerin birbirleri arasındaki görev dağılımı ve kamu hizmetlerinin kim tarafından ne ölçüde sunulması gerektiği tartışmaları devam etmektedir. Ayrıca demokrasi ile yerel yönetimler arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Polonya'nın yerelleşme ve demokrasi kavramlarıyla nispeten geç tanışmasını ve yerel yönetim reform sürecini post-komünist dönemin etkisi altında nasıl geçirdiğini değerlendirmektir. Çalışmada, bu sürecin günümüzde ne ölçüde demokratik mekanizmalarla işlediği, Polonya'nın Toruń şehrindeki vatandaşlar ve yerel yönetim yetkilileriyle gerçekleştirilen mülakatlar aracılığıyla sunulmaktadır. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış mülakat tekniği ile toplamda 13 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Saha araştırması ile toplanan veriler tematik içerik analiz yöntemiyle değerlendirilerek dört ana başlık altında sınıflandırılmıştır. Başlıklar: yerel yönetim birimlerinin kurumsal ve yasal yapısı, demokratiklik ve halk katılımı, sunulan hizmetlerin yeterliliği ve halkın memnuniyeti ve iyileştirilmesi gereken alanlar şeklinde gruplandırılarak yerel yönetim yetkilileri ve vatandaşlar perspektifinden ayrı ayrı incelenmiştir. Analiz sonucunda Polonya'da yerel yönetimlerin genel olarak özerk bir yapıya sahip oldukları fakat bütçe konusundaki bağımlılığı sebebiyle merkezi yönetim ile ilişkilerinde gerilim yaşandığı görülmektedir. Torun'da yaşayan vatandaşlarla yapılan görüşmelerde ise katılımcılar, yerel demokrasiyi teorik bağlamda yeterli görmekle birlikte karar alma süreçlerine halk katılımının ve bilgiye erişimin kısıtlı olduğuna dikkat çekmektedir. Dolayısıyla Polonya'da yerel yönetimlerin daha işlevsel olabilmeleri ve daha demokratik bir yapıya kavuşabilmesi için yerel yönetimlerin vatandaşlarla olan iletişimlerini güçlendirmesi, katılımcı mekanizmaların yaygınlaştırılması ve yerel yönetim birimlerinin bütçe imkanlarının artırılması gerektiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Discussions about the division of responsibilities between central and local governments and the provision of public services remain ongoing. There is also a strong link between democracy and local governance. This study aims to examine how Poland, as a post-communist country, experienced the concepts of decentralization and democracy relatively late, and how it underwent local government reforms within this context. The research focuses on the functioning of democratic mechanisms in local governance today. Data were collected through semi-structured interviews conducted with 13 participants, including one provincial and three district-level local government officials, and nine residents of the city of Toruń. The qualitative data were analyzed using thematic content analysis and categorized under four main themes: the institutional and legal structure of local government units, democracy and citizen participation, the adequacy of services and public satisfaction, and areas needing improvement. Findings show that while local governments in Poland enjoy a degree of autonomy, financial dependency on the central government causes tension in their relationship. Citizens of Toruń generally perceive local democracy as sufficient in theory but highlight limited public participation in decision-making and restricted access to information. The study concludes that to enhance democratic functioning and effectiveness, local governments in Poland should improve communication with citizens, expand participatory mechanisms, and strengthen their financial capacities.