Bazı Modifiye Graflar
Some Modified Graphs
  1. Tez No: 962491
  2. Yazar: GÖKÇE DİCLE KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Graf teori, son yıllarda birçok çalışmaya konu olmuş ve gelişmekte olan matematik dalıdır. Günümüzde yaşamımızı kolaylaştıran navigasyon gibi birçok uygulamayı bizlere sunan Graf Teori genel anlamda düğümler ve bunları birbirine bağlayan ayrıtları ele almaktadır. Bu tezde öncelikle modifiye binom katsayıları ve modifiye fibonomial katsayılar kullanılarak elde edilen yeni tür graflar üzerinde çalışılmıştır. Tanımlanan grafların düğüm sayıları ve ayrıt sayıları ayrıntılı bir şekilde incelenmiş, düğüm ve ayrıt sayılarını veren bağıntılar ortaya konulmuştur. Grafların düğümlerine ait özellikler verilerek grafların bağlantısallığı hakkında bilgi verilmiştir. Modifiye binom graflarının komşuluk matrisleri yardımıyla özdeğerleri elde edilerek karakteristik polinomları bulunmuş ve grafın spektrumu elde edilmiştir. Daha sonra modifiye fibonomial katsayılar yardımıyla elde edilen modifiye fibonomial grafların komşuluk matrisleri kullanılarak, özdeğerleri ve graf enerjileri hesaplanmıştır. Son olarak her iki graf türü için de graflara ait Laplasyen matrisi elde edilerek, bu matrisin izi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Graph theory has been the subject of many studies in recent years and is a developing branch of mathematics. Today, Graph Theory, which offers us many applications such as navigation that make our lives easier, generally deals with vertices and the edges that connect them. In this thesis, first of all, new types of graphs obtained by using modified binomial coefficients and modified fibonomial coefficients were studied. The number of vertices and edges of the defined graphs were examined in detail, and the relations that give the number of vertices and edges were revealed. Information about the connectivity of graphs was given by giving the properties of the vertices of the graphs. The characteristic polynomials of the modified binomial graphs were found by obtaining their eigenvalues with the help of the adjacency matrices, and the spektrum of the graph was obtained. Then, the eigenvalues and graph energies of the modified fibonomial graphs obtained with the help of modified fibonomial coefficients were calculated using the adjacency matrices. Finally, for both types of graphs, the Laplacian matrix of the graphs was obtained and the trace of this matrix was found.