Denetçinin bağımsızlığı ve mesleki yetenekleri ile mesleki bağlılığının işlevsel olmayan denetim davranışı üzerindeki etkisi
The auditor's independence and professional skills and the effect of professional commitment on dysfunctional auditing behavior
  1. Tez No: 962502
  2. Yazar: UĞUR ÇELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de bağımsız denetim şirketlerindeki Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) ve Yeminli Mali Müşavir (YMM) unvanlarına sahip bağımsız denetçilerin bağımsızlığı ve mesleki yetenekleri ile mesleki bağlılıklarının işlevsel olmayan denetim davranışı üzerindeki etkilerinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Ayrıca, denetçinin mesleki yeteneklerinin denetçi bağımsızlığı üzerindeki etkileri de incelenecektir. Araştırma modeli içeriğinde yer alan değişkenlerin analiz edilebilmesi amacıyla oluşturulan anket, Google Forms üzerinden 276 bağımsız denetçiye ulaştırılarak veri seti oluşturulmuştur. Araştırma modelinin test edilebilmesi için Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin analizi sonucunda, denetçi bağımsızlığının ve mesleğe duygusal bağlığının işlevsel olmayan denetim davranışları üzerindeki etkisinin negatif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu; denetçinin mesleki yeteneklerinin işlevsel olmayan denetim davranışı üzerindeki etkisinin negatif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı olmadığı; mesleğe normatif ve devam bağlılığının ise işlevsel olmayan denetim davranışı üzerindeki etkisinin pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı olmadığı, ayrıca denetçinin mesleki yeteneklerinin denetçi bağımsızlığı üzerindeki etkisinin pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the effects of independence, professional skills and professional commitment on dysfunctional auditing behavior of independent auditors with the titles of Certified Public Accountant (CPA) and Sworn-in Certified Public Accountant (SCPA), who are members of TÜRMOB (Union of Chambers of Certified Public Accountants and Certified Public Accountants of Turkey) and who work independently or dependently in Turkey. In addition, the effects of auditor's professional skills on auditor independence will also be examined. In order to analyze the variables included in the research model, the questionnaire was delivered to independent auditors via Google Forms and a data set was created. Structural Equation Modeling (SEM) analysis was conducted to test the research model. The analysis of the obtained data revealed that the effect of auditor independence and emotional commitment to the profession on dysfunctional audit behaviors is negative and statistically significant, the effect of the auditor's professional skills on dysfunctional audit behavior is negative but not statistically significant, the effect of normative and continuance commitment to the profession on dysfunctional audit behavior is positive but not statistically significant, and that the effect of the auditor's professional skills on auditor independence is positive and statistically significant.