Özel öğrenme güçlüğü tanısı almış ve almamış olan çocukların annelerinin bilişsel duygu düzenleme becerileri, başa çıkma tutumları ve psikopatolojik durumlarının karşılaştırılması
A comparative study of cognitive emotion regulation strategies, coping styles, and psychopathological status in mothers of children with and without specific learning disability
- Tez No: 962501
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİLE GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmanın amacı, nörogelişimsel bozukluklardan olan Özel Öğrenme Güçlüğü (ÖÖG) tanısı almış ve almamış olan 6-18 yaş arası çocuğu olan annelerinin bilişsel duygu düzenleme becerileri, kullandıkları başa çıkma tutumları ve psikopatolojik durumlarının karşılaştırılmasıdır. Çalışmanın örneklemi, okul çağında çocuğu olan annelerden oluşmakta olup, 115 kişi araştırma grubu, 110 kontrol grubu olmak üzere toplamda 225 kişidir. Katılımcılara çalışma kapsamında, Bilgilendirilmiş Onam Formu, Sosyodemografik Bilgi Formu, DSM-5 Birinci Düzey Kesitsel Belirti Tarama Ölçeği, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği ve COPE Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizi yapılırken örneklemleri karşılaştırmak adına, bağımsız örneklemler t-testi, Mann-Whitney U testi, ki kare analizi, tek yönlü varyans analizi, Kruskell Wallis H testi, korealasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analizlere göre araştırma ve kontrol grubunda depresyon ve kaygı değerleri arasında anlamlı fark bulunmuştur. Araştırma ve kontrol grubu arasında bilişsel duygu düzenleme üzerinde anlamlı fark bulunamamıştır. İki grup arasında başa çıkma tutumları alt boyutları arasında sadece şakaya vurma alanında anlamlı bir fark bulunmuştur. Bilişsel duygu düzenleme alt boyutları ve başa çıkma tutumları (problem odaklı, duygu odaklı ve işlevsel olmayan başa çıkma tutumları dallarında olmak üzere) arasında ilişkiler tespit edilmiştir. Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ) alt boyutlarından altısının, COPE Problem Odaklı Başa Çıkma Tutumunun %48.6'sını açıkladığı, BDDÖ alt boyutlarından sekizinin COPE Duygu Odaklı Başa Çıkma Tutumunun %41.5'ini açıkladığı ve BDDÖ alt boyutlarından altısının COPE İşlevsel Olmayan Başa Çıkma Tutumunun %24.9'unu açıkladığı bulunmuştur. Sonraki çalışmalarda babaların da sürece dahil edilmesi ve öz bildirim yoluyla toplanan verilerin desteklenmesi için ek görüşmelerin gerçekleştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study aims to compare the cognitive emotion regulation strategies, coping styles, and psychopathological status of mothers of children aged 6-18, both with and without a diagnosis of Specific Learning Disability (SLD), which is a neurodevelopmental disorder. The sample of the study consists of mothers with school-aged children, totaling 225 participants, with 115 in the research group and 110 in the control group. Within the scope of the study, participants were administered the Informed Consent Form, Sociodemographic Information Form, DSM-5 Level 1 Cross-Cutting Symptom Scale-Adult Version, Cognitive Emotion Regulation Questionnaire, and COPE Inventory. For data analysis, independent samples t-test, Mann-Whitney U test, chi-square analysis, one-way analysis of variance, Kruskal Wallis H test, correlation analysis, and multiple linear regression analysis were used to compare the samples. According to the analyses, a significant difference was found between the research and control groups in terms of depression and anxiety scores. No significant difference was found between the research and control groups regarding cognitive emotion regulation. Among the subdimensions of coping strategies, a significant difference was found only in the humor domain between the two groups. Relationships were identified between the subdimensions of cognitive emotion regulation and coping strategies (in the domains of problem-focused, emotion-focused, and dysfunctional coping attitudes). It was found that six subdimensions of the Cognitive Emotion Regulation Questionnaire (CERQ) explained 48.6% of the COPE Problem-Focused Coping, eight subdimensions of the CERQ explained 41.5% of the COPE Emotion-Focused Coping, and six subdimensions of the CERQ explained 24.9% of the COPE Dysfunctional Coping. It is recommended that future studies include fathers in the process and conduct additional interviews to support the data collected through self-report measures.