Trabzon ilinde yaşayan 20 yaş ve üstü bireylerde teknoloji bağımlılıkları prevalansı ve etkileyen faktörler
Prevalence of technology addictions and affecting factors in individuals aged 20 and over living in Trabzon province
- Tez No: 962509
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM ERCÜMENT BEYHUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Amaç: Bu çalışma, Trabzon ilinde yaşayan 20 yaş ve üstü bireylerde teknoloji bağımlılıkları prevalansını belirlemeyi amaçlamakta olup, teknoloji bağımlılıkları akıllı telefon bağımlılığı (ATB), sosyal medya bağımlılığı (SMB) ve internet oyun oynama bozukluğu (İOOB) prevalansları üzerinden ele alınmıştır. Ayrıca bu üç bağımlılık türü arasındaki ilişkilerin incelenmesi ve akıllı telefon, sosyal medya ve dijital oyun kullanımının bu bağımlılıklar üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Kesitsel tipteki araştırmada 2615 kişi analizlere dahil edilmiştir. ATB, SMB ve İOOB bağımlı değişkenlerdir. İstatistiksel analizlerde Ki-Kare testi, Fisher Exact testi, Mann Whitney U testi, Spearman korelasyon testi, Hiyerarşik Lojistik Regresyon Analizi, Genelleştirilmiş Doğrusal Model ve Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the prevalence of technology addictions— specifically smartphone addiction (SA), social media addiction (SMA), and internet gaming disorder (IGD)—among individuals aged 20 and over in Trabzon. It also examined the relationships among these addictions and the direct and indirect effects of related technology use. Materials and Methods: This cross-sectional study analyzed data from 2,615 participants. SA, SMA, and IGD were the dependent variables.