Akut böbrek hasarı ile takip edilen hastalarda böbrek histopatolojisi ve renal sonlanım ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between renal histopathology and renal outcomes in patients with acute kidney injury
  1. Tez No: 962529
  2. Yazar: FATMA AFRANUR SÖNMEZ ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ ÇOSKUN YENİGÜN, DOÇ. DR. ENES SEYDA ŞAHİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Akut böbrek hasarı (ABH), ani gelişen böbrek fonksiyon bozukluğu ile karakterize olup, kısa ve uzun vadeli ciddi klinik sonuçlara neden olabilen, oldukça heterojen seyirli bir sendromdur. ABH'nin seyri, tam iyileşmeden kalıcı böbrek hasarına, diyaliz bağımlılığına ya da mortaliteye kadar uzanabilmektedir. Renal biyopsi, ABH'nin altında yatan nedenlerin belirlenmesinde önemli bilgiler sunsa da, klinik pratikte rutin olarak başvurulan bir yöntem değildir. Bu çalışma, renal biyopsi ile değerlendirilmiş ABH hastalarında histopatolojik, klinik, laboratuvar ve tedaviyle ilişkili değişkenlerin renal prognoz üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Mart 2019 – Eylül 2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde ABH tanısı alarak renal biyopsi yapılan, 18 yaş üzeri ve en az 3 aylık izlem verisine sahip 286 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Tanılar KDIGO 2012 kriterlerine göre konulmuştur. Hastalara ait demografik özellikler, eşlik eden hastalıklar, başvuru anındaki klinik durumu, laboratuvar sonuçları, biyopsi bulguları, tedavi süreçleri ve izlem verileri sistematik olarak incelenmiştir. Renal sonlanım, izlem süresince glomerüler filtrasyon hızı ve kreatinin değerlerindeki değişimlere göre dört kategoriye ayrılarak analiz edilmiştir: tam iyileşme, kısmi fonksiyon kaybı (diyalizsiz), ileri düzey fonksiyon kaybı (diyalizsiz) ve kalıcı renal replasman tedavisi (RRT) ihtiyacı. Bulgular: Hastaların medyan yaşı 52 olup, %53.8'i erkekti. Vakaların %61.5'i evre 3 ABH ile başvurmuş, %46.5'i yoğun bakımda izlenmiştir. En sık glomerüler patolojiler saptanmış (%72) ve hastaların %57.3'ünde interstisyel fibrozis/tübüler atrofi (IFTA) mevcuttu. İzlem süresinde %46.3 KBH gelişimi, %25.5 diyaliz gereksinimi ve %18.9 oranında mortalite gözlenmiştir. IFTA oranı, arteriyel lezyonlar, yoğun bakım yatışı, ileri yaş ve oral steroid tedavisi, renal sonlanımlarla anlamlı ilişkili faktörler olarak belirlenmiştir. Sonuç: Renal biyopsi ile elde edilen histopatolojik veriler, akut böbrek hasarı geçiren hastaların klinik seyrini öngörmede anlamlı katkılar sağlamaktadır. Histolojik bulguların, klinik ve laboratuvar parametrelerle birlikte değerlendirilmesi, bireyselleştirilmiş izlem ve tedavi planlaması açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, renal biyopsinin ABH yönetiminde karar süreçlerine katkı sağlayabilecek güçlü bir araç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute kidney injury (AKI) is a syndrome characterized by a sudden decline in renal function, often leading to serious short- and long-term clinical consequences. Its course can range from complete recovery to persistent kidney damage, dialysis dependency, or death. Although renal biopsy provides valuable insights into the underlying causes of AKI, it is not routinely performed in clinical practice. This study aims to evaluate the impact of histopathological, clinical, laboratory, and treatment-related variables on renal prognosis in AKI patients who underwent renal biopsy. Materials and Methods: This retrospective study included 286 patients over the age of 18 who were diagnosed with AKI and underwent renal biopsy at Ankara Bilkent City Hospital between March 2019 and September 2024, with a minimum of three months of follow-up data. Diagnoses were based on the 2012 KDIGO criteria. Patients' demographic data, comorbidities, clinical presentation, laboratory results, biopsy findings, treatment details, and follow-up outcomes were systematically analyzed. Renal outcomes were categorized into four groups based on changes in estimated glomerular filtration rate (eGFR) and serum creatinine during follow-up: complete recovery, partial function loss (non-dialysis), advanced function loss (non-dialysis), and persistent need for renal replacement therapy (RRT). Results: The median age of patients was 52 years, with 53.8% being male. At admission, 61.5% presented with stage 3 AKI, and 46.5% required intensive care. Glomerular pathologies were the most frequently observed (72%), and 57.3% had interstitial fibrosis/tubular atrophy (IFTA). During follow-up, chronic kidney disease (CKD) developed in 46.3% of patients, 25.5% required dialysis, and 18.9% died. IFTA, arterial lesions, intensive care admission, older age, and oral steroid therapy were significantly associated with renal outcomes. Conclusion: Histopathological data obtained from renal biopsy provide meaningful insight into the clinical course of patients with AKI. Integrating histological findings with clinical and laboratory parameters is critical for individualized follow-up and treatment strategies. This study supports the role of renal biopsy as a valuable tool in guiding management decisions in AKI.