Yabancı uyruklu hastalarda, cerrahi öncesi dil bilen hemşireler tarafından yapılan süreç bilgilendirmelerinin hasta anksiyetesine etkisi
The effect of process information given by preoperative nurses on patient anxiety in foreign patients
  1. Tez No: 962573
  2. Yazar: ELLA RACHEL NITUNGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP TOMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, yabancı uyruklu hastalarda cerrahi girişim öncesi hemşireler tarafından verilen süreç bilgilerinin hasta kaygısı üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Ekim 2024- Mayıs 2025 tarihleri arasında İstanbul'da Anadolu yakasında özel sağlık kuruluşuna Cerrahi Servisi'nde, cerrahi müdahale amaçlı gelen ve anestezi alacak olan Fransızca ve İngilizce konuşan 700 hastalardan araştırmaya katılmayı kabul eden 200 yabancı uyruklu hasta ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların %58,5'i 36-65 yaş aralığında, %59,5'i kadın, %70,5'i evli, %56,5'i lisans mezunu ve %25'i yüksek lisans ya da üzeri eğitim düzeyindedir. Cerrahi girişim kararı verildikten sonra, anesteziye bağlı kaygı skor ortalaması 2,11 ± 0,75; cerrahi işleme bağlı kaygı skor ortalaması ise 3,66 ± 1,15 olarak bulunmuştur. Cerrahi girişim öncesi bilgilendirme işlemleri sonrasında ise anesteziye bağlı kaygı skoru ortalaması 1,08 ± 0,28; cerrahi işleme bağlı kaygı skoru ortalaması ise 1,42 ± 0,50'ye düşmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of process information given by nurses before surgical intervention on patient anxiety in foreign patients. The research was carried out between October 2024 and May 2025 with 200 foreign patients who agreed to participate in the study out of 700 French and English-speaking patients who came to the private health institution on the Anatolian side of Istanbul for surgical intervention in the Surgical Service. 58.5% of the participants were between the ages of 36-65, 59.5% were female, 70.5% were married, 56.5% had a bachelor's degree and 25% had a master's degree or higher. After the decision to intervene surgically, the mean anesthesia-related anxiety score was 2.11 ± 0.75; The mean score of anxiety due to surgical procedure was found to be 3.66 ± 1.15. After the preoperative information procedures, the mean anesthesia-related anxiety score was 1.08 ± 0.28; The mean anxiety score due to surgical procedure decreased from 1.42 ± to 0.50.