Bütünleşik yaratıcılık testinin yaratıcı kişilik alt testinin Türk kültürüne uyarlanması ve geçerlik-güvenirlik analizi
Adaptation of the creative personality sub-test of the integrated creativity test to Turkish culture and validity-reliability analysis
  1. Tez No: 962572
  2. Yazar: İLKAY GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİNHAN KOYUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada, Bütünleşik Yaratıcılık Testi'nin Yaratıcı Kişilik Alt Testi'nin Türk kültürüne uyarlanması ve geçerlik-güvenirlik analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. Nicel araştırma desenlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2024–2025 eğitim-öğretim yılı itibarıyla İstanbul ilinde görev yapan okul öncesi öğretmenleri oluşturmuştur. Kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle belirlenen 247 gönüllü okul öncesinde görev yapan öğretmenler çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler, hem çevrimiçi (Google Form) hem de yüz yüze anket yoluyla toplanmıştır. Veri toplama sürecinde, araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu ile birlikte, özgün versiyonu Lee (2002) tarafından geliştirilen Yaratıcı Kişilik Alt Testi kullanılmıştır. Uyarlama sürecinde dil geçerliği, uzman görüşü ve ön uygulama aşamaları gerçekleştirilmiştir. Ölçeğin yapı geçerliğini belirlemek amacıyla Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) yapılmıştır. Ayrıca güvenirlik için Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayısı hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda, testin Türk örnekleminde sekiz faktörlü bir yapıya sahip olduğu ve yapı geçerliğinin yeterli düzeyde olduğu görülmüştür. Ölçeğin iç tutarlılık katsayısı .91 olarak bulunmuştur (α = 0.91). Elde edilen bulgular, ölçeğin İstanbul örnekleminde okul öncesi çocuğunun yaratıcı kişiliğinin yetişkin tarafından değerlendirilmesinde geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to adapt the Creative Personality Subtest of the Integrated Creativity Test to Turkish culture and to examine its validity and reliability. The research was conducted using quantitative research design, specifically the survey model. The study population consisted of preschool teachers working in Istanbul during the 2024–2025 academic year. The sample included 247 voluntary preschool teachers selected through convenience sampling. Data was collected through both online (Google Forms) and face-to-face surveys. During the data collection process, a personal information form developed by the researcher and the Creative Personality Subtest, originally developed by Lee (2002), were used. The adaptation process included language validity, expert review, and a pilot study. To examine the construct validity of the scale, both Exploratory Factor Analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA) were conducted. In addition, Cronbach's Alpha coefficient was calculated to determine internal consistency reliability. As a result of the analyses, the test revealed an eight-factor structure in the Turkish sample, and the construct validity was found to be sufficient. The internal consistency reliability coefficient of the scale was calculated as .91 (α = 0.91). The findings indicated that the adapted scale is a valid and reliable measurement tool for adult assessment of the creative personality of preschool children in İstanbul sample.