Endonezyanın Java adasında Yogyakarta Müslümanlarının Hz. Muhammed'e bağlılığı ve sünnet anlayışları
Muslims' allegiance to Prophet Muhammad and their understanding of the sunnah in Yogyakarta, Java, Indonesia
- Tez No: 962590
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMİN SEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada Yogyakarta'daki Müslümanların Hz. Muhammed'e bağlılıkları ve sünnet anlayışları incelenmiş; dinî pratikleri, sosyal faaliyetleri, Hz. Muhammed ile ilgili dinî kutlamalara katılımları gibi çeşitli bağlılık ifade biçimleri değerlendirilmeye çalışılmış, sünnete bağlılıklarının günlük yaşam pratikleriyle ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmada veri toplama ve analiz yöntemi kullanılmış, kapsamlılığı ve kapsayıcılığı sağlamak üzere yazılı literatür taramasında hem yurt içinde hem de yurt dışında yayınlanan çeşitli akademik çalışmalardan istifade edilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen bulgulara göre Yogyakarta'daki Müslümanların Hz. Muhammed'e bağlılıklarının yüksek düzeyde olduğu, bu bağlılığın çeşitli topluluk faaliyetlerine yansıdığı, Hz. Muhammed'in sünnetini anlamada, onun öğretilerini örnek almada manevi derinlik ve samimiyet gösterdikleri tespit edilmiştir. Yogyakarta Müslümanlarının Hz. Peygamber'i sadece tarihî bir figür veya dinî lider olarak değil, çok sevilen ve hayatın her alanında örnek alınan bir şahsiyet olarak gördükleri, sünneti yaşamlarına tatbik ederken İslâmî değerleri gelenekleriyle bütünleştirdikleri, metin ile bağlam arasında dengeli dinî pratikler ortaya koymaya çalıştıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the devotion of Muslims in Yogyakarta to the Prophet Muhammad and their understanding of Sunnah were examined; various forms of expression of devotion such as religious practices, social activities, participation in religious celebrations related to the Prophet Muhammad were tried to be evaluated, and the relationship between their devotion to Sunnah and daily life practices was investigated. Data collection and analysis methods were used in the study, and various studies published both in Turkey and abroad were used in the literature review to ensure comprehensiveness and inclusiveness. According to the findings of this study, it has been determined that Muslims in Yogyakarta have a high level of devotion to the Prophet Muhammad, this devotion is reflected in various community activities, and they show spiritual depth and sincerity in understanding the Sunnah of the Prophet Muhammad and taking his teachings as an example. It has been concluded that Yogyakarta Muslims see the Prophet Muhammad not only as a historical figure or religious leader, but also as a beloved and exemplary figure in all aspects of life, integrating Islamic values with their traditions while applying the Sunnah in their lives, and