Sleeve gastrektomi (adayı) olan hastaların ameliyat öncesi süreçteki fiziksel aktivite düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the pre-operative period physical activity levels of sleeve gastrecromy patients (or prospective)
- Tez No: 962591
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BADEGÜL SARIKAYA, DOÇ. DR. CANAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket Bilimi Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Hareket Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, bariatrik cerrahi öncesi dönemde obez bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri ile yeme davranışları arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamaktadır. Katılımcıların büyük çoğunluğunun (%74.4) hareketsiz kategoride yer aldığı görülmüş; fiziksel aktivite skorları genel olarak düşük düzeyde seyretmiştir (x̄ = 2.20 ± 0.93). Üç Faktörlü Yeme Anketi (TFEQ-R18) ile değerlendirilen yeme davranışları ise ortalama düzeyde kontrolsüz yeme (x̄ = 10.12 ± 2.99), duygusal yeme (x̄ = 7.39 ± 2.91) ve açlığa duyarlılık (x̄ = 5.89 ± 2.61) eğilimleri göstermektedir. Bilişsel kısıtlama puanları ise ortalamada 16.90 ± 3.18 olarak saptanmıştır. Fiziksel aktivite düzeyine göre yeme davranışlarında belirgin farklılıklar olduğunu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the relationship between physical activity levels and eating behaviors among obese individuals in the preoperative period prior to bariatric surgery. The majority of participants (74.4%) were classified as physically inactive, with overall low physical activity scores (x̄ = 2.20 ± 0.93). Eating behaviors assessed through the Three-Factor Eating Questionnaire (TFEQ-R18) revealed moderate tendencies toward uncontrolled eating (x̄ = 10.12 ± 2.99), emotional eating (x̄ = 7.39 ± 2.91), and hunger sensitivity (x̄ = 5.89 ± 2.61), while cognitive restraint scores averaged 16.90 ± 3.18. Significant differences were observed in eating behaviors based on physical activity levels.