Diyabetli ratlarda NaOH ile uyarılan cilt hasarında yeni geliştirilen hLC kremin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of a newly developed hlc cream on NaOH-induced skin damage in diabetic ra
  1. Tez No: 962594
  2. Yazar: ÖMER ALKANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT BÜNYAMİ HALICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Biyokimyası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Diyabetli hastalarda nötrofil aktivasyonu ve yanıtlarının, fibroblast migrasyonu ve proliferasyonunun ve anjiyogenezin bozulması dahil olmak üzere yara iyileşmesi kusurludur. Gecikmiş yara iyileşmesinin oksidatif stres yoluyla yüksek glikoz kaynaklı insülin direncinden kaynaklanabileceği, glutatyon vb. antioksidan maddelerin topikal uygulamasının diyabetik yaraların tedavisinde iyileştirici etkisi olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmada diyabetli ratlarda NaOH ile uyarılan cilt hasarında hLC kremin yara iyileşmesi aşamalarına, serbest radikaller ve antioksidan kapasitesi üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Bu çalışmada Sağlıklı, Kontrol, Referans (FITO) ve Tedavi (hLC) grupları oluşturuldu. Sağlıklı grupta 6, diğer grupların her birinde 24 adet rat olacak şekilde düzenlendi. Gruplara 21 gün boyunca topikal krem uygulaması yapıldı. 0, 7, 14 ve 21. günlerde alınan doku örneklerinden MDA ve GSH seviyeleri; SOD ve KAT aktivitelerine bakıldı. MMP-9 ve NF- κB protein ekspresyon düzeyleri western blotlama ile bakıldı. Bulgular: hLC kremin topikal uygulama sonrası NF-κB yolağının düzenlenmesine aracılık ederek inflamasyonu önemli oranda azalttığı tespit edilmiştir. Diyabetik koşullarda MMP-9'un sürekli yüksek düzeyde ekspresyon göstermesini engellemiş ve düzensiz ECM oluşumunu önlediği belirlenmiştir. Serbest radikalleri ve buna bağlı olarak lipid peroksidasyonunun bir ürünü olan MDA düzeyini azaltarak lipid peroksidasyonunu önlediği, GSH düzeyini, SOD ve KAT aktivitesini artırarak antioksidan savunma mekanizmasına anlamlı olarak katkı sağladığı, oksidatif stresi önlediği tespit edilmiştir. Sonuç: hLC kremin yara iyileşme sürecini hızlandırdığı, yarayı inflamasyona karşı koruduğu, oksidatif stresi azaltırken antioksidan savunmayı artırdığı tespit edildi. hLC kremin etkinliği araştırılarak sağlık alanında yaygın olan bir sorunun çözümünde alternatif olarak güvenle kullanılabileceği sunuldu.
Özet (Çeviri)
Aim: Wound healing in diabetic patients is defective, including impairments in neutrophil activation and responses, fibroblast migration and proliferation, and angiogenesis. Delayed wound healing may be due to high glucose-induced insulin resistance via oxidative stress, and topical application of antioxidants such as glutathione has been reported to have a healing effect in the treatment of diabetic wounds. This study aimed to investigate the effects of hLC cream on wound healing stages, free radicals, and antioxidant capacity in NaOH-induced skin damage in diabetic rats. Materials and Methods: In this study, Healthy, Control, Reference (FITO), and Treatment (hLC) groups were formed. The healthy group consisted of six rats, and the other groups consisted of 24 rats. Topical cream was applied to each group for 21 days. MDA and GSH levels, as well as SOD and KAT activities, were measured in tissue samples taken on days 0, 7, 14, and 21. MMP-9 and NF-κB protein expression levels were determined by Western blotting. Results: After topical application, hLC cream was found to significantly reduce inflammation by mediating the regulation of the NF-κB pathway. It was determined that it prevented the persistently high expression of MMP-9 in diabetic conditions and prevented irregular ECM formation. It was found to prevent lipid peroxidation by reducing free radicals and, consequently, MDA levels, a product of lipid peroxidation. It also significantly contributed to the antioxidant defense mechanism by increasing GSH levels and SOD and KAT activity, preventing oxidative stress. Conclusion: HLC cream was found to accelerate the wound healing process, protect the wound against inflammation, reduce oxidative stress, and support antioxidant defense. The efficacy of hLC cream has been investigated, and its safe use as an alternative solution to a common health problem has been demonstrated.