Tarımsal atıkların SSB matrisine katkısı: Pamuk sapı takviyeli betonların deneysel analizi
Utilization of agricultural waste in RCC: Experimental study on cotton stalk reinforced concrete
  1. Tez No: 962595
  2. Yazar: WAHABOU ATCHADE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında, sürdürülebilir yapı malzemeleri geliştirme amacıyla pamuk sapı lifi gibi doğal ve atık nitelikli malzemelerin beton yol üretiminde katkı malzemesi olarak kullanımı araştırılmıştır. Çalışma kapsamında pamuk sapı lifi farklı oranlarda (%0, %1, %2, %3) beton karışımına eklenmiş ve oluşturulan numuneler üzerinde basınç, eğilme, çekme dayanımı testleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca mikroyapısal özelliklerin değerlendirilmesi için SEM (taramalı elektron mikroskobu) analizleri uygulanmış ve karışım kuralı yardımıyla elastisite modülü teorik olarak hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre %1 oranında pamuk sapı lifi katkısı, betonun mekanik dayanımını koruyarak işlenebilirliğini olumsuz etkilemeden uygulanabilmektedir. Daha yüksek oranlarda ise özellikle basınç dayanımında azalmalar ve mikroyapısal bozulmalar gözlemlenmiştir. Çekme dayanımı üzerinde ise lif katkısının olumlu etkisi belirgin şekilde hissedilmiştir. Sonuçlar, pamuk sapı lifinin teknik açıdan uygulanabilir, ekonomik ve çevresel açıdan da sürdürülebilir bir katkı malzemesi olduğunu göstermektedir. Ayrıca bu tür tarımsal atıkların kullanımı atık yönetimi, yerel kalkınma ve malzeme çeşitliliği açısından da önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the use of cotton stalk fiber an agricultural and waste-derived natural material as an additive in concrete pavement production was investigated within the scope of sustainable construction materials development. Cotton stalk fibers were incorporated into concrete mixtures at different rates (0%, 1%, 2%, 3%), and the prepared samples were subjected to compressive, flexural, and tensile strength tests. Additionally, SEM (scanning electron microscopy) analyses were conducted to evaluate microstructural properties, and the modulus of elasticity was theoretically calculated using the rule of mixtures. The findings indicate that the addition of 1% cotton stalk fiber maintains the mechanical strength of concrete without compromising workability. However, higher fiber ratios resulted in reduced compressive strength and microstructural deterioration. The tensile strength performance improved noticeably with fiber reinforcement. Overall, the results suggest that cotton stalk fiber can be a technically viable, economically feasible, and environmentally sustainable additive material. Moreover, the reuse of such agricultural waste offers important advantages in terms of waste management, local development, and material diversification in infrastructure projects.