Histerektomili hastalarda preop ve postopuriner disfonksiyon skorlamasının değerlendirilmesi
Evaluation of preoperative and postoperative urinary dysfunction scoring in patients who have undergone hysterectomy
  1. Tez No: 962596
  2. Yazar: YASEMİN HASGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL METE İTİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Histerektomi, benign jinekolojik hastalıkların tedavisinde sık uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Cerrahi yaklaşımın tipi, iyileşme süreci ve komplikasyon riski üzerinde etkili olmaktadır. Histerektomi sonrası da gelişebilen üriner inkontinans kadın sağlığı açısından önemli bir morbidite nedenidir. Bu çalışmada, farklı histerektomi türleri geçiren kadınlarda preoperatif, postoperatif 6. hafta ve 6. ay dönemlerindeki üriner disfonksiyon skorları retrospektif olarak değerlendirildi. Yöntem: Bu çalışma, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2020–2024 yılları arasında benign nedenlerle total abdominal veya laparoskopik histerektomi geçiren kadınlarda üriner disfonksiyonun seyrini incelemek amacıyla retrospektif ve tanımlayıcı olarak tasarlandı. Çalışmaya, 30–70 yaş aralığında olup düzenli takibi bulunan ve öncesinde pelvik cerrahi öyküsü olmayan hastalar dahil edildi. Üriner semptomlar, UDI-6 ölçeği ile preoperatif, postoperatif 6. hafta ve 6. ayda değerlendirildi. Elde edilen skorlar operasyon türüne ve zaman içindeki değişime göre karşılaştırılarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 117 hastanın yaş ortalaması 47,8 ± 6,3; vücut kitle indeksi ortalaması ise 27,9 ± 5,0 olarak belirlendi. Katılımcıların %55,6'sına abdominal, %44,4'üne laparoskopik histerektomi uygulandı. En sık cerrahi endikasyon myoma uteri (%47,9) olup, hastaların büyük çoğunluğunda (%95,7) postoperatif komplikasyon gelişmedi. Abdominal histerektomi grubunda UDI skorlarında zaman içinde anlamlı bir değişiklik saptanmazken, laparoskopik grupta 6.
Özet (Çeviri)
Aim: Hysterectomy is a common surgical procedure in the treatment of benign gynaecological diseases. The type of surgical approach has an effect on the healing process and the risk of complications. Urinary incontinence, which may also develop after hysterectomy, is an important cause of morbidity in terms of women's health. In this study, we retrospectively evaluated urinary dysfunction scores in women who underwent different types of hysterectomy at preoperative, postoperative 6th week and 6th month periods. Method: This study was designed retrospectively and descriptively to investigate the course of urinary dysfunction in women who underwent total abdominal or laparoscopic hysterectomy for benign reasons between 2020 and 2024 at Ege University Faculty of Medicine. Patients aged between 30-70 years with regular follow-up and no history of pelvic surgery were included in the study. Urinary symptoms were evaluated with the UDI-6 scale preoperatively, at 6 weeks and 6 months postoperatively. The scores obtained were analysed according to the type of operation and changes over time. Results: The mean age and body mass index of the 117 patients included in the study were 47.8±6.3 and 27.9±5.0 years, respectively. Abdominal hysterectomy was performed in 55.6% and laparoscopic hysterectomy in 44.4% of the participants. The most common surgical indication was myoma uteri (47.9%) and the majority of patients (95.7%) had no postoperative complications.