Katrancı köyü arazi kullanım planlaması
Land use planning in Katrancı village
  1. Tez No: 96261
  2. Yazar: İMDAT BOZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KATRANCI KÖYÜ ARAZİ KULLANIM PLANLAMASI İmdat BOZKAYA Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Kemal GÜR 2000, Sayfa: 107 Jüri: Prof. Dr. Saim KARAKAPLAN Doç. Dr. Sait GEZGİN Bu araştırmanın amacı, Karatay-Katrancı köyünün Arazi Kullanım Planlamasının yapılmasıdır. Öncelikle topoğrafik haritalardan yararlanarak çalışma alanının toprak etüt ve haritalaması yapılmıştır. Bunun için arazinin tamamında 269 farklı noktaya sonda atılmış, toprak özelliklerinin farklılık gösterdiği 103 noktada çeşitli derinliklerden ve ayrıca seçilen 3 adet profilden horizon esasına göre toprak örnekleri alınıp analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar ve arazi gözlemlerinin değerlendirilmesi sonucu 4 farklı toprak serisi tanımlanmıştır. Bu serilerden 2 tanesi AridisoL, 2 tanesi Entisol ordosuna dahil edilmiştir. Değerlendirmeye alman arazi kullanım türleri tanımlanarak arazi istekleri belirlenmiştir. Arazi kullanım türlerinin arazi istekleri ile haritalama birimlerinin arazi karakteristik ve nitelikleri karşılaştınlmıştır. Elde edilen sonuçlar birleştirilerek her bir arazi haritalama birimi için uygun olan arazi kullanım türleri ve uygunluk sınıfları belirlenerek Potansiyel Arazi Kullanım Haritası hazırlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Arazi değerlendirilmesi, Arazi Kullanım Türleri, Arazi Yetenek Sınıflaması, Arazi Karakteristikleri Arazi Uygunluk Sınıflaması.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis LAND USE PLANNING IN KATRANCI VILLAGE İmdat BOZKAYA Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Sciences Supervisor : Prof. Dr. Kemal GÜR 2000, Page: 107 Jury: Prof. Dr. Saim KARAKAPLAN Doç. Dr. Sait GERGİN The aim of this research is to carry out land use planning in Karatay-Katranci village. As a first step, soil survey and mapping of the study area was implemented by using topographic mafrs. For this implementation, 269 points on the area were auğer-bored to be able to diagnose horizons of possible soil orders expected in the region. Sdil samples have taken from different deeps on 103 points that soil characteristic snows difference and İn addition, soil samples have tdken according to a bases horizon on selected three profiles and of the soil samples their analyses are made in a laboratory. From tHe horizons temporarily diagnosed soil sampks were gathered for cnemical and pMcal anatyses nefcefsary,o more correctly distinguish the existent horizons. By assessing both the obtained result s and the land observation, four soil series were defined iri the research area. Diagnostic horizons of two series were good represantative of Aridisol arid the characteristics of another was of Entisol. As a second step, not only different land uses and land requirements bllt also units of soil map and land characteristics were determined. Finally, land uses were compared with land requirements, and in a same way mapping units with both land characteristic and qualities.The results of the matching process combined with those of assessment of inputs and benefits, produced a classification, showed the suitability of each land mapping unit for each relevant land utilization type and finally potential land use map was prepared. KEYWORDS: Land Evaluation, Land Utilization Types, Land Capability Classification, Land Characteristics, Land Suitability Classification, m