Türkiye'de katılım bankacılığı ve sürdürülebilir finans: Kuveyt Türk Katılım Bankası örneği
Participation banking and sustainable finance in Turkey: The case of Kuveyt Türk Participation
- Tez No: 962640
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMRE BİBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezde katılım bankacılığının sürdürülebilir finansman modelleri açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, ilgili akademik yayınlar, sektörel raporlar ve güncel haber analizleri yazılı kaynakların taranmasına dayalı nitel bir araştırmadır. Katılım bankacılığı, faizsiz prensipleri, risk paylaşımı ve reel ekonomiye yönelimi gibi temel nitelikleriyle sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşılmasına potansiyel katkı sağlayabilir. Bununla birlikte sermaye yetersizliği, kaynak maliyetleri, dağıtım kanalı ve ürün çeşitliliği sınırlılıkları gibi çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadır. Sürdürülebilir finans ise çevresel, sosyal ve yönetişimsel faktörleri finansal süreçlere entegre ederek daha eşitlikçi, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir ekonomik sistemin gelişimini desteklemeyi hedefler. Literatür taraması, iki alan arasında güçlü kavramsal bağlar olduğunu ancak bu potansiyelin uygulamaya yansımasında zorluklar bulunduğunu göstermektedir. Kuveyt Türk Katılım Bankası örneği, bu kesişimin Türkiye'deki somut yansımalarını analiz etmektedir. Sonuçlar, katılım bankacılığı ve sürdürülebilir finans entegrasyonunun finans sektörünün sürdürülebilir dönüşümünde belirgin bir rol potansiyeli taşıdığını işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate Participation Banking from the perspective of sustainable finance models. The study is a qualitative research based on the review of secondary written sources such as relevant academic publications, sector reports, and current news analyses. Participation banking, with its fundamental characteristics such as interest-free principles, risk sharing, and orientation towards the real economy, can potentially contribute to achieving sustainable development goals. Nevertheless, it encounters various challenges such as capital inadequacy, funding costs, limitations in distribution channels, and product variety. Sustainable finance, on the other hand, by integrating environmental, social, and governance (ESG) factors into financial processes, aims to support the development of a more equitable, inclusive, and sustainable economic system. The literature review indicates that there are strong conceptual links between the two fields, but that there are challenges in translating this potential into practice. The case study of Kuveyt Türk Participation Bank analyzes the concrete reflections of this intersection in Turkey. The findings indicate that the integration of Participation Banking and Sustainable Finance holds significant potential to play a significant role in the sustainable transformation of the financial sector