Noksan
Lack
  1. Tez No: 962650
  2. Yazar: ONUR GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE GÜRSOY ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema ve Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın ürünü olan Noksan filmi günümüz insanının yabancılaşma ve kimlik karşısındaki durumlarını konu edinmiştir. Çalışmayla yabancılaşma ve kimlik kavramları dahilindeki bireyin durumunu kurmaca film yöntemiyle aktarmak amaçlanmıştır. Yabancılaşma, kimlik, yabancılaşma nedenleri ve yabancılaşma boyutları hakkında bir yelpaze oluşturulmaya çalışılmıştır. Yabancılaşma ve kimlik kavramlarının sinemayla olan ilişkisi üzerinde durulmuş ardından yabancılaşma ve kimlik kavramlarının hem dünya sinemasındaki hem de ulusal sinemadaki bazı örneklerine değinilmiştir. Bu tez raporunda, yabancılaşma ve kimlik kavramları, bu çalışmanın ana ürünü olan Noksan filmindeki işlenişi bağlamında ele alınmıştır. Noksan filminde; kahramanın günlük düzeni, değerleri, ilgileri üzerinden yaşadığı kimlik ve yabancılaşma sorunları gösterilmiştir. Raporda Noksan filminin ön yapım, yapım, yapım sonrası bölümlerine dahil olan; sinopsis, senaryo, çekim süreci, insan kaynakları ve maddi kaynaklar, set fotoğrafları ve çekim zorluklarından bahsedilmiştir. Yabancılaşma ve kimlik kavramlarının günümüz insanı üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Noksan filminin bu kavramları gösterebilme durumu ve sinema yapma unsurlarının değişebilme ihtimali hesaba katılarak genel bir değerlendirilme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The film Noksan (Lack), which is the product of this study, deals with the situation of today's people in the face of alienation and identity. The aim of the study is to convey the situation of the individual within the concepts of alienation and identity through the method of fictional film. An attempt has been made to create a range of information about alienation, identity, reasons for alienation and dimensions of alienation. The relationship between the concepts of alienation and identity and cinema is emphasized, and then some examples of the concepts of alienation and identity in both world cinema and national cinema are mentioned. In this thesis report, the concepts of alienation and identity are discussed in the context of their processing in the main product of this study, the film Noksan (Lack). In the film Noksan (Lack); the identity and alienation problems experienced by the protagonist through his daily routine, values, and interests are shown. The report mentions the synopsis, script, shooting process, human resources and financial resources, set photographs, and shooting difficulties included in the pre-production, production, and post-production sections of the film Noksan (Lack). The effects of the concepts of alienation and identity on today's people have been evaluated. A general evaluation has been made by taking into account the ability of the film Noksan (Lack) to show these concepts and the possibility that the elements of cinema making may change.