İş-yaşam dengesinin çalışan performansı üzerine etkisi: Antalya konaklama sektöründe bir araştırma
The impact of work-life balance on employee performance: A study in the hospitality sector of Antalya
- Tez No: 962649
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SANİ MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Antalya'da faaliyet gösteren beş yıldızlı bir otelde görev yapan çalışanların iş yaşam dengesi algılarının bireysel ve örgütsel performans düzeyleri üzerindeki etkisini inceleyen ve nicel yönteme dayalı olarak gerçekleştirilen bu çalışmada, ilişkisel tarama modeli benimsenmiş; kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen 109 katılımcıdan elde edilen veriler yapılandırılmış bir anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Anket formu, katılımcıların demografik özellikleri ile birlikte, Türkçeye uyarlanmış ve geçerliliği gösterilmiş“Çalışan Performansı Ölçeği”ile“İş Yaşam Dengesi Ölçeğinden oluşmuştur. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler, faktör analizleri, normallik testleri, parametrik olmayan grup karşılaştırmaları ve çoklu doğrusal regresyon analizleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre iş yaşam dengesinin ”iyileştirme“ boyutunun çalışan performansının bütün alt boyutları üzerinde pozitif ve anlamlı bir yordayıcı olduğu, buna karşın işin özel yaşama olumsuz müdahalesini yansıtan ”iş hayatı" boyutunun performans üzerinde beklenen düzeyde anlamlı negatif bir etki yaratmadığı ortaya konulmuştur. Kişisel hayat boyutu ile performans arasında anlamlı ilişki saptanmazken, eğitim düzeyi ve sektördeki deneyim süresinin iş yaşam dengesi ve kişilerarası performans üzerinde belirleyici olduğu görülmüştür. Görev pozisyonuna göre yalnızca örgütsel performans algısında anlamlı fark tespit edilmiştir. Sonuçlar doğrultusunda çalışanların özel yaşamdan elde ettiği pozitif kaynakların iş performansına önemli katkılar sunduğu ve iş yaşam dengesinin geliştirilmesinin çalışan verimliliği ve örgütsel sürdürülebilirlik açısından stratejik bir öneme sahip olduğu sonucuna ulaşılmış; çalışanların eğitsel ve kişisel gelişiminin desteklenmesi, iş-özel yaşam dengesi politikalarının güçlendirilmesi ve yönetsel uygulamalarda çalışanların yaşam kalitesini gözeten bütüncül yaklaşımların benimsenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This quantitative study, which examined the impact of employees' perceptions of work-life balance on individual and organizational performance levels at a five-star hotel in Antalya, adopted a correlational survey model. Data were collected from 109 participants selected through convenience sampling using a structured survey. The survey consisted of the“Employee Performance Scale”and the“Work-Life Balance Scale,”both of which have been adapted and validated for Turkish, along with demographic characteristics of the participants. Descriptive statistics, factor analyses, normality tests, nonparametric group comparisons, and multiple linear regression analyses were used in data analysis. The findings revealed that the“enhancement”dimension of work-life balance was a positive and significant predictor of all sub-dimensions of employee performance, while the“work life”dimension, which reflects the negative interference of work with private life, did not have the expected significant negative impact on performance. While no significant relationship was found between the personal life dimension and performance, education level and years of experience in the industry were found to be determinants of work-life balance and interpersonal performance. A significant difference was found only in the perception of organizational performance based on job position. The results indicate that the positive resources employees derive from their personal lives contribute significantly to job performance and that improving work-life balance is strategically important for employee productivity and organizational sustainability. Supporting employees' educational and personal development, strengthening work-life balance policies, and adopting holistic approaches that prioritize employee quality of life in managerial practices are recommended.