Emevîler'de iskân politikası
Settlement policy in the Umayyads
- Tez No: 962658
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İskân, malzemesi insan olan kitlesel olarak bir yerden bir yere rızaya dayalı veya zorunlu olarak ikame etme, barınma faaliyetidir. İnsanlık tarihinde insan topluluklarının bir yerden başka bir yere gönüllü veya zorunlu olarak yerleşmelerinde dinî, siyasî, askerî ve ekonomik gibi faktörler etkili olmuştur. Araştırmamızda İslam tarihinde birçok açıdan kırılma noktası teşkil eden, döneminde Müslümanların en geniş sınırlarına ulaştıkları ve aynı zamanda özellikle Türklerin İslamlaşma sürecini olumlu ya da olumsuz etkileyen Emevî Devleti'nin iskân politikasının sebepleri, mahiyeti ve sonuçları örneklem olarak Orta Asya ve çevresi üzerinde durulmaktadır. Söz konusu dönemin iskân politikasını spesifik olarak ele alan bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmayla amacımız Emevîler döneminde fetihlerin önemli bir parçası olan iskân politikasının asıl gayesi, yapısı, işleyişi ve doğurduğu sonuçları ortaya koymaktır. Söz konusu iskân politikasının doğru anlaşılması, Emevîler dönemindeki fetih politikasının amacı ve sonuçlarını sağlıklı bir şekilde anlama ve ondan ders çıkarma gibi önemli bir amaca hizmet edecektir.
Özet (Çeviri)
Settlement is the activity of voluntary or compulsory mass sheltering from one place to another, the material of which is human beings. Throughout humanity, factors such as religious, political, military and economic factors have been effective in the voluntary or forced settlement of human communities from one place to another. In our research, the reasons, nature and results of the settlement policy of the Umayyad State, which constituted a breaking point in Islamic history in many aspects, reached the widest borders of the Muslims during its period, and at the same time positively or negatively affected the Islamization process of the Turks in particular, are focused on Central Asia and its surroundings as an example. There is no study that specifically deals with the settlement policy of the period in question. Our aim with this study is to reveal the main purpose, structure, functioning and consequences of the settlement policy, which was an important part of the conquests in the Umayyad period. A proper understanding of the settlement policy in question will serve the important purpose of understanding the purpose and results of the conquest policy in the Umayyad period and drawing lessons from it.