Çocukluk çağı travmalarının riskli davranışlar üzerindeki etkisinde bilişsel esnekliğin aracı rolü
The mediating role of cognitive flexibility in the impact of childhood traumas on risky behaviors
  1. Tez No: 962674
  2. Yazar: CEYDA AY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN ONUR EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırmanın amacı, çocukluk çağı travmaları ve riskli davranışlar arasındaki ilişkide bilişsel esnekliğin aracı rolünü incelemektir. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'de yaşayan 18-65 yaş aralığındaki 206'sı kadın, 194'ü erkek olmak üzere toplamda 400 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde; Sosyodemografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-33), Riskli Davranışlar Ölçeği (RDÖ) ve Bilişsel Esneklik Envanteri (BEE) kullanılmıştır. Çevrimiçi ortamda toplanan verilerin analizi için IBM SPSS 27 programı kullanılmıştır. Araştırma verileri değerlendirilirken ölçekler arasındaki ilişki ve ilişkinin yönünü belirlemek için Pearson Korelasyon Testi, ölçeklerin sosyodemografik değişkenler açısından farklılığını belirleyebilmek için Bağımsız Örneklem t-Testi ve ANOVA kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkide aracı rolü ölçmek için ise Process Macro 4.2 kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre; çocukluk çağı travmalarının riskli davranışlar üzerindeki etkisinde bilişsel esnekliğin aracı rolü vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the mediating role of cognitive flexibility in the relationship between childhood traumas and risky behaviors. The sample of the study consisted of a total of 400 participants, 206 women and 194 men, between the ages of 18-65, living in Turkey. In the data collection process; Sociodemographic Information Form, Childhood Traumas Scale (CTQ-33), Risky Behaviors Scale (RBS) and Cognitive Flexibility Inventory (CRI) were used. IBM SPSS 27 program was used to analyze the data collected online. While evaluating the research data; Pearson Correlation Test was used to determine the relationship between the scales and the direction of the relationship, Independent Sample t-Test and ANOVA were used to determine the difference of the scales in terms of demographic variables. Process Macro 4.2 was used to measure the mediating role in the relationship between variables. According to the results of the study; cognitive flexibility has a mediating role in the effect of childhood traumas on risky behaviors.