AI-generated content implementation in language classrooms through interactive storytelling
Dil sınıflarında etkileşimli hikaye anlatımı yoluyla yapayzeka destekli içerik uygulaması
- Tez No: 958591
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Yapay zekanın (YZ) gelişmesiyle birlikte, araştırmacılar YZ'nın eğitimdeki, özellikle de dil öğrenimi alanındaki potansiyel uygulamalarına giderek daha fazla ilgi duymaktadır. YZ kullanımı üzerine yapılan literatür taraması, bu konuda yapılan araştırmaların genellikle YZ'yi hataları açıkça gözden geçirmek veya düzeltmek için tamamlayıcı bir araç olarak kullandığını ortaya koymuştur. YZ'yi öğrenci liderliğindeki gerçek zamanlı ders materyali oluşturma aracı olarak kullanan çalışmaların sayısı ise henüz azdır. Bu nedenle, bu çalışmada, YZ içerik oluşturucularından, özellikle de kullanıcı tarafından sağlanan anahtar kelimelere dayalı olarak özelleştirilmiş metinler oluşturabilenleri kullanan yeni bir yaklaşımın öğrencilerin ikinci dil (L2) okuma-anlama becerileri üzerindeki etkiyi araştırmaktadır. Bu amaca ulaşabilmek için yarı deneysel bir çalışma tasarlanmış ve katılımcılar iki gruba ayrılmıştır. Bir gruba YZ içerik oluşturucuyla etkileşime girmesine olanak sağlanmış, diğer gruba ise geleneksel dil eğitimi ile devam edilmiştir. Her iki grup da L2 okuma- anlama becerilerindeki değişiklikleri ölçmek için ön ve son testler almıştır. Ayrıca, katılımcıların YZ'e ilişkin algıları yarı yapılandırılmış mülakatlar yoluyla incelenmiştir. Sonuçlar, yapay zekâ destekli hikâye anlatımı etkinliğinin katılımcıların okuma-anlama becerisi üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığını ancak, paydaşların bu etkinliğin öğrencilerin motivasyonu ve derse katılımı üzerinde etkili olduğuna düşündüğünü ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
As artificial intelligence (AI) continues to develop, researchers are increasingly interested in its potential applications in education, particularly in the realm of language learning. A literature review on AI usage revealed that research on this topic generally used AI as a supplementary tool to explicitly revise or correct errors. In addition, studies that use AI as a student-led tool of real-time lesson material creation remain sparse. Therefore, this study design explores a novel approach that leverages AI content generators, specifically those that can create customized text based on user-provided keywords as input. This study aims to investigate whether this technology can lead to improvements in students' L2 reading comprehension. To this end, this study is designed to implement a quasi-experimental design by dividing participants into two groups, with one group engaging with the AI content generator, and the other receiving traditional language instruction. Both groups took pre- and post-tests to measure any changes in their L2 reading comprehension skills. Additionally, participants' perceptions regarding the AI content generator are examined through semi-structured interviews. The results revealed that AI storytelling activity did not significantly impact the reading comprehension of the participants. However, shareholders believe it affects student motivation and engagement.