Farklı liglerdeki başarılı takımların performanslarının karşılaştırılması
Comparison of the performances of successful teams in different leagues
  1. Tez No: 962684
  2. Yazar: YAVUZ CAN DOĞANAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Süper Ligi ile Avrupa'nın beş büyük futbol ligi (Premier League, La Liga, Serie A, Bundesliga, Ligue 1) arasında 2023-2024 sezonunda Avrupa kupalarına katılma hakkı kazanan takımların hücum ve savunma performanslarına yönelik teknik performans değişkenleri incelenmiş ve bu değişkenler arasında ligleri kendi aralarında kıyaslayıp, iç saha ve dış saha performansları ile lig içi karşılaştırmalar yoluyla analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2023-2024 sezonunda Avrupa kupalarına katılan 40 takım ve toplam 1.455 maç verisi oluşturmaktadır. Bu veriler, geçerliliği bilimsel olarak kabul edilmiş olan OPTA analiz sisteminden temin edilmiş ve 26 teknik performans değişkeni (örneğin atılan gol, pas sayısı, xG, başarılı müdahale vb.) üzerinden değerlendirilmiştir. Veriler Microsoft Excel ortamında filtrelenmiş ve SPSS 22.0 programında ANOVA, Kruskal-Wallis H testleri gibi istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, Premier League takımlarının birçok hücum parametresinde (atılan gol, başarılı pas, kaleyi bulan şut, xG) diğer liglerden anlamlı şekilde üstün olduğunu göstermektedir. Süper Lig takımları ise özellikle pas verimliliği ve hücum organizasyonu gibi parametrelerde diğer liglere kıyasla daha düşük değerlere sahiptir. Savunma parametrelerinde Bundesliga takımlarının hava topu mücadeleleri ve sahipsiz top kazanma gibi fiziksel mücadele gerektiren değişkenlerde öne çıktığı tespit edilmiştir. Ligue 1 ise savunma etkinliği ve ikili mücadele kazanma oranlarında üst düzey performans sergilemiştir. Çalışma, her ligin oyun yapılarının farklılık gösterdiğini ve bu farklılıkların teknik performans değişkenlerine doğrudan yansıdığını ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, teknik ekiplerin antrenman ve maç stratejilerini belirlerken farklı lig yapılarını dikkate almaları gerektiğini göstermektedir. Bu araştırma, futbol kulüplerinin teknik performans verilerini kullanarak kendi lig yapıları doğrultusunda stratejik planlama yapmalarına katkı sağlamayı amaçlamakta ve futbol analizine dayalı bilimsel çalışmalara zemin oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the technical performance variables related to offensive and defensive actions of the teams that qualified for European competitions in the 2023–2024 season from the Turkish Süper Lig and the five major European football leagues (Premier League, La Liga, Serie A, Bundesliga, Ligue 1) were analyzed. These variables were compared across leagues as well as through home vs. away performance and intra-league analysis. The sample of the study consisted of 40 teams that qualified for European competitions and a total of 1,455 match data points. The data were obtained from the OPTA analysis system, which is scientifically validated and widely used in performance research. A total of 26 technical performance variables (e.g., goals scored, number of passes, xG, successful interventions) were evaluated. The raw data were filtered in Microsoft Excel and analyzed using statistical methods such as ANOVA and Kruskal-Wallis H tests via SPSS 22.0 software. The findings revealed that Premier League teams outperformed other leagues in many offensive parameters such as goals scored, successful passes, shots on target, and expected goals (xG). On the other hand, Süper Lig teams showed lower performance particularly in passing efficiency and attacking organization. In terms of defensive metrics, Bundesliga teams stood out in physically demanding variables such as aerial duels and ball recoveries. Ligue 1 teams demonstrated strong performance in defensive efficiency and success in duels. The study shows that each league has distinct playing characteristics, and these differences are directly reflected in technical performance indicators. The results emphasize the importance for coaching staff to consider league-specific structures when planning training sessions and match strategies. This research aims to contribute to football clubs' strategic planning based on technical performance data and to provide a foundation for further scientific studies based on football analysis.