Türkiye'de suç oranları ile makro ekonomik faktörler ve elektrik tüketimi arasındaki ilişki: Kırık cam hipotezi çerçevesinde bir değerlendirme
The relationship between crime rates and macroeconomic factors and electricity consumption in Turkey: An evaluation within the framework of the broken windows hypothesis
  1. Tez No: 962694
  2. Yazar: ERTUĞRUL KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Taşınmaz Hakları ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de suç oranları ile makroekonomik faktörler (işsizlik, kentsel nüfus oranı, ekonomik büyüme) ve elektrik tüketimi arasındaki ilişkiyi, hukuk ve ekonomi disiplinleri çerçevesinde, ekonometrik analiz yöntemiyle ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada ekonomik büyümenin elektrik tüketimi üzerinde doğrudan etkili olduğu, enerjinin ise toplumsal kalkınma ve refahın temel unsurlarından biri olarak vazgeçilmez olduğu görülmüştür. Kırık Cam Hipotezi çerçevesinde, fiziksel çevredeki düzensizlik ve altyapı eksikliklerinin suç oranlarını artırabileceği, bu nedenle güçlü enerji altyapısının kamu güvenliği açısından kritik olduğu değerlendirilmiştir. Ancak suç oranları ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki beklenenin aksine karmaşık bir seyir izlemiştir. İncelenen dönem boyunca ekonomik gelişime paralel olarak suç oranlarının azalması beklenirken, özellikle belli suç kategorilerinde müteakip yıllarda artış gözlemlenmiştir. Bu durum, ekonomik büyümenin toplumsal düzeyde yeterince kapsayıcı ve eşit dağılımlı olmamasıyla açıklanmıştır. Ayrıca elektrik enerjisi altyapısının sağlamlığı ve sürekliliğinin, kamu binalarının güvenliği ve toplumun genel asayişi açısından stratejik önem taşıdığı açıkça ortaya konmuştur. Akabinde, sürdürülebilir ve eşit dağılımlı ekonomik kalkınmanın, güçlü bir enerji altyapısıyla desteklenmesinin, suç oranlarını azaltma yolunda önemli bir adım olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Netice olarak bu çalışmada, suçun azaltılması, ekonomik refahın artırılması ve enerjinin sürekliliğinin sağlanmasının, devletimizin bekası ve milletimizin huzuru adına birbirini tamamlayan, ayrılmaz unsurlar olduğu vuzuhla belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between crime rates, macroeconomic factors and electricity consumption in Turkey within the framework of disciplines of law and economics, employing econometric analysis. The findings reveal that economic growth exerts a direct influence on electricity consumption, while energy is regarded as an indispensable element of social development and welfare. Within the context of the Broken Windows Hypothesis, it is assessed that physical disorder and deficiencies in infrastructure may lead to higher crime rates, making a robust and continuous energy infrastructure critical to public security. Contrary to theoretical expectations, the relationship between crime rates and economic growth during the period under review exhibited a complex trajectory; although a decline in crime rates was anticipated in parallel with economic progress, certain categories of crime experienced an increase in subsequent years. This outcome is attributed to the insufficient inclusiveness and inequitable distribution of the benefits of growth across society. Furthermore, the stability and continuity of electricity infrastructure are demonstrated to hold strategic importance for the security of public buildings and the maintenance of public order. The study concludes that sustainable and fairly distributed economic development, when supported by strong and resilient energy systems, represents a significant step toward reducing crime rates, and emphasizes that the reduction of crime, the enhancement of economic prosperity, and the continuity of energy supply are complementary and inseparable objectives essential to the endurance of the State and the peace of the Nation.