Yetişkinlerde bağlanma örüntüleri ve duygu düzenleme becerilerinin bozulmuş yeme davranışını yordama gücü
The predictive power of attachment patterns and emotional regulation skills on disordered eating behaviors in adults
  1. Tez No: 962695
  2. Yazar: EZGİ BARUTCU TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR YABANİGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bozulmuş yeme davranışı kişinin yaşamını etkileyen çok boyutlu bir dinamiktir. Bozulmuş yeme davranışında güvensiz bağlanma örüntülerinin ve duygu düzenleme becerilerinin etkili olması beklenir. Bu çalışmada yetişkinlerde bağlanma örüntülerinin ve duygu düzenleme becerilerinin bozulmuş yeme davranışındaki etkisi incelenmiştir. Bu noktada iki araştırma sorusu belirlenmiştir. İlk soruda duygu düzenleme becerileri, bağlanma örüntüleri (kaygılı ve kaçınan) değişkenleri bozulmuş yeme davranışını ne kadar yordadığı regresyon modeliyle test edilmiştir. Araştırmanın ikinci sorusunda ise cinsiyete göre t-testi analizi gerçekleştirilmiştir. Ölçme aracı olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Yakın İlişkiler Yaşantı Envanteri II”,“Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği”ve“Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma değişkenlerinden kaygılı bağlanma örüntüsü beden şekli ve vücut ağırlığına ilişkin varyansın %11'ini, felaketleştirme ve planlamaya dahil olma duygu düzenleme becerilerinin tıkanırcasına yeme bozukluğuna ilişkin varyansın %49'unu, felaketleştirme, ruminasyon ve planlamaya yeniden odaklanmanın ise arınmaya ilişkin varyansın %11'ini açıklamaktadır. Cinsiyet değişkenine göre ise kaygılı bağlanma, ruminasyon, pozitif yeniden değerlendirme, beden şekli ve vücut ağırlığı, arınma alt boyutlarının gruplararası farklılaştığı sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Disordered eating behavior is a multidimensional dynamic that affects an individual's life. In disordered eating behavior, insecure attachment patterns and emotion regulation skills are expected to play a significant role. This study investigates the impact of attachment patterns and emotion regulation skills on disordered eating behavior in adults. At this point, two research questions were formulated. In the first question, a regression model was used to test how emotion regulation skills and attachment patterns (anxious and avoidant) predicted disordered eating behavior. In the second research question, a t-test analysis was conducted based on gender. The measurement tools used in the study included the“Demographic Information Form,”the“Experiences in Close Relationships Inventory II,”the“Cognitive Emotion Regulation Scale,”and the“Eating Disorder Assessment Scale.”Among the research variables, anxious attachment patterns explained 11% of the variance in body shape and body weight, while emotion regulation skills such as catastrophizing and engaging in planning accounted for 49% of the variance in binge eating disorder. Additionally, catastrophizing, rumination, and refocusing on planning explained 11% of the variance in purging behavior. According to the gender variable, anxious attachment, rumination, positive reappraisal, body shape, body weight, and the purging subscale showed significant differences between the groups.