Ahmed Adnan Saygun piyano müziğinin ilk ve son dönem karşılaştırmalı analizi Op.2/Op.73
Ahmed Adnan Saygun piano music's early and late comparative analysis Op.2/Op.73
- Tez No: 962717
- Danışmanlar: PROF. DR. HYUN SOOK TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, Ahmed Adnan Saygun'un müzik dilinin ve kullandığı özgün müzikal malzemenin ilk ve son döneminde üretmiş olduğu Op.2 Süit ve Op.73 Poem piyano eserleri üzerinden karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Bu analizde eserlerin form kullanımları, armoni, mod, Türk müziği makamları ve tartım (ritim) ögelerinin detaylı incelemesi yapılmıştır. Bu karşılaştırma neticesinde, bestecinin ilk dönem ve son dönem piyano yapıtlarının değişimi, gelişimi elde edilen veriler ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a comparative analysis of Ahmed Adnan Saygun's musical language and the original musical material is done with the examples of his Op.2 Suite and Op.73 Poem piano works which are from his early and late periods. In this analysis, the use of forms, harmony, mode, Turkish music modes and rhythm elements of the works are examined in detail. As a result of this comparison, the changes and developments of the composer's early and late piano works are evaluated in the light of the obtained data.