Constructing space of trauma: Palestine in contemporary cinema
Travma mekânını inşa etmek: Çağdaş sinemada Filistin
  1. Tez No: 962731
  2. Yazar: ZAIN JUNIDY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ G. EDA ÖZGÜL TAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Film ve Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez, travma mekânlarının Filistin sinemasında nasıl inşa edildiğini ve temsil edildiğini incelemektedir. Çalışma, Arab ve Tarzan Nasser'in Gaza Mon Amour (2020), Elia Suleiman'ın The Time That Remains (2009) ve Ahmed Hassouna'nın Istrupya (2019) adlı üç filmi üzerine odaklanmaktadır. Bu filmler, Filistin mekânını geleneksel şiddet ve işgal temsillerinden farklı şekillerde betimlemektedir. Aynı zamanda, travmayı anlatmak için yokluk, sıkışmışlık, tekrar ve simgesellik gibi unsurları kullanmaktadırlar. Her bir film; anlatı yapısı, görsel dili ve ideolojik konumlanması açısından, yönetmenlerin geçmişleri göz önünde bulundurularak analiz edilmiştir. Araştırma, Filistinli sinemacıların çevrelerini sadece bir mekân olarak değil, travma ve direnişle yüklü anlamlı bir alan olarak yeniden hayal ettiklerini öne sürmektedir. Çalışma ayrıca kültürel, dini ve tarihsel kimliklerin sinemasal bakış açılarını nasıl etkilediğini ele almakta ve gelecekteki araştırmaların İslami ve Filistinli değerlerin sinemayı nasıl şekillendirebileceğini keşfetmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies how spaces of trauma are constructed and represented in Palestinian cinema focusing on three films: Gaza Mon Amour (2020) by Arab and Tarzan Nasser, The Time That Remains (2009) by Elia Suleiman, and Istrupya (2019) by Ahmed Hassouna. These films depict the space, Palestine, in ways that depart from the traditional image of violence and occupation. At the same time, they use elements such as absence, confinement, repetition, and symbolism to portray the trauma of the space. Each film is analyzed in terms of its narrative structure, visual language, and ideological positioning, taking into consideration the backgrounds of the filmmakers. The research argues that Palestinian filmmakers use cinematic techniques to reimagine their environment not only as a setting, but as a space filled with deeper meaning of trauma and resistance. The study also considers how cultural, religious, and historical identities affect cinematic worldviews, urging future research to explore how Islamic and Palestinian values can shape cinema.