Effective use of digital marketing in the mental health industry
Ruh sağlığı sektöründe dijital pazarlamanın etkili kullanımı
  1. Tez No: 962732
  2. Yazar: ARZOO MUHAMMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SANİ MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışma, Asya'da ruh sağlığı farkındalığını artırmada dijital pazarlama stratejilerinin (DMS) faydasını araştırıyor ve DMS, etik, geri bildirim süreçleri, hedef kitleler ve pazarlama hedefleri arasındaki ilişkileri inceliyor. Nicel yaklaşım benimsenmiş ve Asya'da ruh sağlığı sektöründe çalışan 200 profesyonele anket uygulanmıştır. Önerilen model SPSS ve SmartPLS açısından test edilmiştir. Sonuçlar DMS ile pazarlama hedefleri, hedef kitle ve etik ve hedef kitle ve pazarlama hedefleri arasında pozitif korelasyonlar olduğunu göstermiştir. Ancak etik, geri bildirim mekanizmalarında önemli bir etki yaratmamıştır. Sonuçlar, başarılı ruh sağlığı pazarlamasının, hedef kitlenin doğru hedeflenmesine ve kültürel olarak uygun bir dil kullanma ihtiyacına dayandığını göstermektedir. Araştırma, hassas ve çeşitlendirilmiş ortamlarda erişimlerini büyütmek için ruh sağlığı kuruluşlarının etik ve stratejik fırsatlarına dair bir vizyon sunarak dijital sağlıkta pazarlama literatürüne öncülük etmektedir.
Özet (Çeviri)
The study explores the usefulness of digital marketing strategies (DMS) in promoting the awareness of mental health in Asia as it investigates relationships between DMS, ethics, feedback processes, target audiences, and marketing aims. Quantitative approach was adopted and 200 professionals working in the mental health sector in Asia were surveyed. The proposed model was tested in terms of SPSS and SmartPLS. The results indicated positive correlations between DMS and marketing goals, target audience and ethics, and target audience and marketing goals. Ethics, however, did not produce any significant influence in the feedback mechanisms. The results indicate that successful mental health marketing is based on proper targeting of audience and a need to use culturally suitable language. The research leads to the literature on marketing in digital health by providing a vision on the ethical and strategic opportunities of mental health organizations to magnify their reach in sensitive and diversified environments.