Impact of social influence, brand and institution related factors on university choice intention of high school students: The case of a foundation university
Sosyal etki, marka ve kurum faktörlerinin lise öğrencilerinin üniversite tercih niyetine etkisi: Bir vakıf üniversitesi örneği
- Tez No: 547474
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK ALTINBAŞAK FARİNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Lise öğrencilerinin üniversite tercihi niyeti, yükseköğretim ve tüketici davranışı literatüründe yeterince incelenmemiştir. Mevcut literatür, çoğu kez, üniversite tercihini hali hazırda yapmış olan üniversite öğrencisi örneklemleri kullanarak yapıldığı için, değişik eğitim sistemlerinde ve farklı bağlamlarda gerçekleştirilmiş olan parçalı ve tutarsız sonuçlar göstermektedir. Üniversiteler arasında giderek artan rekabet, bu seçimi etkileyen faktörlerin incelenmeye devam edilmesini gerektirmektedir. Bu çalışmanın amacı, sosyal etki, marka denkliği ve kurum özelliklerinin, tercih öncesi sürecindeki lise son sınıf öğrencilerinin üniversite tercih niyetlerine etkisini, üniversiteye karşı tutum değişkeni aracılığıyla ölçecek, ampirik olarak test edilmiş ilk modeli sağlamaktır. Ek olarak, bir eğitim markasıyla edinilmiş tecrübe ve bilinirliğin, aynı markanın üniversitesini seçme niyetine etkisi olup olmadığı sorusuna cevap vermek amaçlanmıştır. Üniversite tercih niyetini incelemek için bir model önerilmiş ve karma metot yaklaşımı kullanılarak analiz edilmiştir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılmış bölgeler sınıflandırması göz önüne alınarak, Türkiye'nin 12 bölgesinden seçilen öğrenciler, seçilen markanın lise öğrencileri (BUS) ve 'bağımsızlar' olarak adlandırılan diğer kurumların lise öğrencileri (INDS) şeklinde iki hedef örneklem grubu olarak tanımlanmıştır. 12 bölgeyi temsil etmek için bölgelerdeki lise son sınıf öğrencilerinin sayıları, kümeleme örneklem prosedürüne göre belirlenmiştir. 5 BUS, 10 INDS, ve 9 eğitim uzmanıyla yüzyüze görüşmeler yapılmıştır. 53 INDS öğrencisiyle 6, 27 BUS öğrencisiyle 3 tane olmak üzere, 80 öğrenciyle toplam 9 odak grup çalışması yapılmıştır. Ana anket sorularını düzenlemek amacıyla 341 üniversite adayıyla iki pilot çalışma yapılmıştır. Ana anket, 740 BUS ve 893 INDS öğrencisiyle Mart 2018'de online olarak yapılmıştır. Yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak model uyumuna ulaşılmıştır. Ayrıca, bağımsız örneklem t-testi ve ANOVA testleriyle lise son sınıf öğrencileri arasındaki istatistiksel farklılıklar analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, üniversiteye karşı tutumun, sosyal etki ve kurum faktörlerinin üniversite tercih niyetiyle ilişkisinde aracı etkisi gözlenirken, marka denkliğiyle olan ilişkisinde kısmi aracılık etkisi olduğu bulunmuştur. Buna ek olarak, seçilen eğitim markasının lise seviyesindeki kurumlarında öğrenci olan ve olmayan lise son sınıf öğrencilerinin sosyal etkiye yatkınlığı, markanın denkliğiyle ilgili algısı, markanın üniversitesine karşı tutum ve bu üniversiteyi tercih etme niyetlerinde istatistiksel farklılıklar bulunmuştur. İlaveten, kurum faktörlerine verilen önemde cinsiyete göre farklılıklar belirlenmiştir. Bulgular, yükseköğretim sektöründe artan rekabette, rakiplere karşı avantaj kazanabilmek amacıyla mevcut stratejileri geliştirmek veya daha uygun stratejiler oluşturarak, yönetim ve pazarlama uzmanlarına fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Higher education institution (HEI) choice intention of high school students is has not been explored greatly in the consumer behavior or higher education literature. Existing literature presents fragmented and inconsistent findings acquired from varying higher education systems and contexts; majority of which are collected from samples of undergraduates who are already in the post-choice phase of HEI choice. Increasing competition among HEIs requires further investigation of factors that influence this choice. The purpose of this study is to provide the first empirically tested model for higher education institution choice intention (CI) of senior high school students (HSS) by examining the impact of social influence (SI), brand equity (BE), and HEI attributes (HEI factors) through mediation of HEI attitude (HEIA) in the pre-choice phase of decision-making. In addition, it aims to answer the question whether previous experience with an education brand impacts the choice intention of that brand's HEIs. In order to examine HEI choice intention, a model is proposed and analyzed through mixed method approach. The two target sample groups are identified as HSSs of the chosen education brand (BUS) and HSSs of other institutions, named as independents (INDS) from 12 regions of Turkey based on the regional stratification of Institute of National Statistics (TÜİK). Cluster sampling procedures are used to represent all 12 regions based on the number of HSS seniors. In-depth interviews are conducted with 5 BUSs, 10 INDSs, and 9 education experts. 6 focus group meetings are held with 53 INDSs and 3 focus group meetings are held with 27 BUSs, resulting in a total of 9 focus group meetings with 80 HSSs. Two pilots studies are conducted with 341 HEI candidates to refine and finalize the main survey questionnaire. The main survey was conducted online with a sample of 740 BUSs and 893 INDSs (N=1633) in March 2018. Structural Equation Modelling (SEM) is used to confirm and test the model for fit. Furthermore, independent samples t-test and ANOVA tests are used to analyze statistically significant differences between HSSs.The results revealed that the effect of brand equity on choice intention of the brand's HEI is partially mediated by attitude toward the HEI in Turkey while effects of social influence and HEI factors on CI is mediated fully by HEIA. Moreover, students of a brand's high school institutions found to differ significantly from students who are not students of the brand's instiutitions on their susceptibility to social influence, perceptions of a brand's equity, attitude toward the brand's HEI and choice intention of the HEI. Additionally, significant differences are found on the importance given to HEI attributes based on gender. The findings are valuable for management and marketing practitioners of higher education sector in order to establish better suited strategies and improve the existing ones to be able to gain advantage against rivals in the increasingly competitive higher education industry.