Sinop'ta yaşayanların çevre bilgisi çevresel tutum ve davranışlarının incelenmesi
An examination of environmental knowledge, environmental attitudes, and behaviors of Sinop residents
  1. Tez No: 962750
  2. Yazar: ÖZNUR AYTAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı Sinop Merkez İlçede yaşayan 18 yaşından büyük bireylerin çevre bilgisi, çevresel tutum ve çevresel davranışlarının belirlenmesidir. Bu kapsamda, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel araştırma deseni benimsenmiş, Sinop merkez ilçede yaşayan 402 bireyden anket yoluyla veri toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS yazılımı kullanılmış ve açıklayıcı faktör analizi (AFA) uygulanmıştır. Analiz sonucunda, çevresel bilinç, çevresel tutum ve çevresel davranışlara ilişkin anlamlı faktör yapıları elde edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre Çevre Bilinci Ölçeğinin Yağmur Ormanları Bilgisi Alt Boyutu cinsiyete göre erkeklerde farklılaşırken, Gen Bilgisi Alt Boyutu ve Nükleer Enerji Bilgisi Alt Boyutunun cinsiyete göre kadınlarda farklılaştığı görülmüştür. Çevre derneğine üye olanların Küresel Isınma Bilgisi Alt Boyutu ile Çevresel Bilişsel Tutum Alt Boyutunda anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Çevre ile ilgili son iki yılda eğitim ya da seminere katılanların Küresel Isınma Bilgisi Alt boyutu arasında anlamlı farklılık varken, Yenilenebilir enerji Elde Etme Bilgisi Alt Boyutunda katılmayanların daha yüksek çıkmıştır. Herhangi bir çevre etkinliğine katılanların Küresel Isınma Bilgisi ile Çevre Yanlısı Davranışları daha yüksek çıkmıştır. Çevre derneğine üye olma, çevre ile ilgili eğitim ya da seminere katılma, herhangi bir çevre etkinliğine katılma bireylerin çevresel farkındalıklarını artırdığı bununda olumlu çevresel tutum geliştirdiği ve çevreci davranışların daha sık sergilendiğini ortaya koymuştur. Bu bağlamda çalışma, çevre eğitiminin ve bilinçlendirme faaliyetlerinin öneminin davranışlar üzerindeki etkisini ortaya koymakta, çevre politikaları açısından önemli sonuçlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the environmental knowledge, environmental attitudes, and environmental behaviors of individuals over the age of 18 living in the central district of Sinop. In this context, a descriptive research design was adopted, which is one of the quantitative research methods, and data was collected through a survey from 402 individuals living in the central district of Sinop. SPSS software was used in the analysis of the data, and exploratory factor analysis (EFA) was applied. As a result of the analysis, significant factor structures related to environmental awareness, environmental attitudes, and environmental behaviors were obtained. According to the analysis results, it was observed that the Rainforest Knowledge Sub-dimension of the Environmental Awareness Scale differed in males according to gender, while the Genetic Knowledge Sub-dimension and Nuclear Energy Knowledge Sub-dimension differed in females according to gender. It was observed that there was a significant difference in the Global Warming Knowledge Sub-dimension and the Environmental Cognitive Attitude Sub-dimension of those who were members of an environmental association. While there was a significant difference between the Global Warming Knowledge Sub-dimension of those who had attended training or seminars on the environment in the last two years, the Knowledge Sub-dimension of Renewable Energy Obtaining was higher in those who did not attend. Participants in any environmental activity had higher levels of global warming awareness and pro-environmental behavior. Membership in an environmental association, participation in environmental training or seminars, and participation in any environmental activity have been shown to increase individuals' environmental awareness, which in turn fosters positive environmental attitudes and leads to more frequent pro-environmental behavior. In this context, the study demonstrates the impact of environmental education and awareness-raising activities on behavior and offers important implications for environmental policies.