Tip 2 diyabetli hastalarda beslenme okuryazarlığının yaşam kalitesi ve öznel zindelik ile ilişkisi
The relationship between nutrition literacy and quality of life and subjective vitality in patient with Type 2 diabetes
  1. Tez No: 962759
  2. Yazar: SARE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM İŞSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kesitsel tipte olan bu çalışmada tip 2 diyabetli hastalarda beslenme okuryazarlığının yaşam kalitesi ve öznel zindelik üzerindeki ilişkisinin araştırılması amacıyla Mart 2024 – Haziran 2024 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Diyabet Polikliniği'ne başvuran tip 2 diyabet tanısına sahip 300 katılımcı ile yapılmıştır. Katılımcılara Yetişkinlerde Beslenme Okuryazarlığı Değerlendirme Aracı, Öznel Zindelik Ölçeği, Yaşam Kalite Ölçeği ve demografik bilgilerini kapsayan anket formu ile yüz yüze görüşme yöntemi uygulanmış olup elde edilen veriler SPSS 28 istatistik paket programı desteğiyle analiz edilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 54,57±8,86, diyabet hastalık süresi ortalaması 13,543±9,08'dir. Beden kitle indeksleri ortalamasının 29,574±4,689 olduğu tespit edilmiştir. Bireylerin %29,3'ünün sınırda, %70,7 yeterli beslenme okuryazarlık düzeyine sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this cross-sectional study, the aim was to investigate the relationship between nutrition literacy and quality of life and subjective vitality in patients with type 2 diabetes. The study was conducted with 300 participants diagnosed with type 2 diabetes who applied to the Diabetes Outpatient Clinic of the Department of Internal Medicine at Istanbul Faculty of Medicine between March 2024 and June 2024. Participants were interviewed face-to-face using the Evaluation Instrument of Nutrition Literacy on Adults, the Subjective Vitality Scale, the Quality of Life Scale and a questionnaire including demographic information. The data obtained were analyzed using the SPSS version 28 statistical software package. The mean age of the participants in the study was 54.57±8.86 years, and the average duration of diabetes was 13.543±9.08 years. The mean body mass index (BMI) was found to be 29.574±4.689. It was found that 29.3% of the individuals had borderline nutritional literacy, while 70.7% had adequate nutritional literacy.