Gebelik öncesi sezgisel yeme davranışı ile gebelikte beden imajı algısı ve depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between pre-pregnancy intuitive eating behavior and body image perception and depression during pregnancy
  1. Tez No: 962822
  2. Yazar: ESİN YİĞİT YIKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma, gebelik öncesi sezgisel yeme davranışı ile gebelikte beden imajı algısı ve depresyon arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla kesitsel ve ilişki arayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Haziran- Aralık 2024 tarihleri arasında İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi Bahçelievler Yerleşkesi Gebe Polikliniği'ne başvuran ve dahil edilme kriterlerine uyan 375 gebe oluşturmuştur. Araştırma verileri, Gebelerin Sosyodemografik ve Obstetrik Özelliklerini içeren Tanıtıcı Form, Gebelerde Gebelik Öncesi Sezgisel Yeme Ölçeği (IES-PreP), Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ) ve Gebelikte Beden İmajı Algısı Ölçeği (GBİAÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler, IBM SPSS 24.0 (Statistical Package for SocialSciences) paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Gebelerin yaş ortalaması 30,26±5,86 olup, %28,5'i lise mezunu, %78,9'u ev hanımı, %86,1'i ise çekirdek aile yapısına sahiptir. Katılımcıların gebelik sayısı ortalaması 2,63±1,53 iken, gebelik öncesi VKİ ortalamaları 25,14±4,68'dir. Gebelerin %63,8'i gebelikteki sağlık durumlarını iyi veya çok iyi olarak değerlendirirken, %51,5'i öğün atlamadıklarını belirtmişlerdir. Gebelerin IES-PreP toplam puan ortalaması 4,02±0,84, EPDÖ puan ortalaması 7,51±7,09, GBİAÖ toplam puan ortalaması 40,95±15,36 olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak, gebelerin sezgisel yeme düzeyi artıkça depresyon ve olumsuz beden imajı algısı azalmakta iken; olumsuz beden imajı algısı arttıkça depresyon oranları da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a cross-sectional and correlational research to examine the relationship between pre-pregnancy intuitive eating behavior, body image perception during pregnancy, and depression levels. The sample consisted of 375 pregnant women who applied to the Antenatal Outpatient Clinic at Istanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital, Bahçelievler Campus, between June and December 2024 and met the inclusion criteria. Data were collected using the Descriptive Information Form on the Sociodemographic and Obstetric Characteristics of Pregnant Women, the Intuitive Eating Scale for Pre-pregnancy (IES-PreP), the Edinburgh Postnatal Depression Scale and The Body Understanding Measure for Pregnancy Scale (BUMPs). The data were analyzed using the IBM SPSS 24.0 (Statistical Package for the Social Sciences) software. The mean age of the pregnant women was 30.26±5.86 years. Among them, 28,5% were high school graduates, 78,9% were housewives, and 86,1% lived in a nuclear family. The average number of pregnancies was 2.63±1.53, and the mean pre-pregnancy body mass index (BMI) was 25.14±4.68. While 63,8% of the participants evaluated their health status during pregnancy as good or very good, 51.5% of the participants reported not skipping meals. The mean total score on the IES-PreP was 4.02±0.84, the mean score on the EPDS was 7.51±7.09, and the mean total score on the BUMPs was 40.95±15.36. As a result, as the intuitive eating behavior of pregnant women increases, depression and negative body image perception decreases; as the negative body image perception increases, depression rates also increase.