Obez infertil kadınlarda tıbbi beslenme tedavisinin doğurganlık üzerine etkisi
The effect of medical nutrition therapy on fertility in obese infertile women
  1. Tez No: 962821
  2. Yazar: AYŞE DERYA BAYAZIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AKDEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Obezite, kadın üreme sağlığını olumsuz yönde etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Obezitesi ve infertilitesi olan kadınlarda vücut ağırlığı kaybının ovulasyon, fertilite ve yardımcı üreme teknikleri (YÜT) üzerindeki olumlu etkileri literatürde giderek daha fazla vurgulanmaktadır. Bu prospektif, vaka-kontrollü müdahale çalışması, obezitesi ve infertilitesi olan kadınlarda YÜT öncesi vücut ağırlığı kaybını sağlamaya yönelik tıbbi beslenme tedavisinin beslenme durumu, antropometrik ölçümler ve vücut kompozisyonu, metabolik parametreler, YÜT başarısı ve doğurganlık üzerine etkilerini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma, Haziran 2022-Aralık 2024 tarihleri arasında Ankara'da Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tüp Bebek ve İnfertilite Merkezi'ne başvuran, 20-45 yaş aralığında, beden kütle indeksi (BKİ) 30-40 kg/m² olan, infertilite tanısı almış toplam 48 (24 müdahale ve 24 kontrol grubu) kadın üzerinde gerçekleştirilmiştir. Kadınlara; anket formu,“Fiziksel aktivite kaydı formu”, "İnfertilite Stresi Ölçeği (İSÖ) uygulanmış, kadınların antropometrik ölçümleri ve vücut bileşimi analizleri alınmıştır. Müdahale grubuna YÜT öncesi 8 hafta süreyle vücut ağırlığı kaybı sağlamaya yönelik bireyselleştirilmiş enerji kısıtlı diyet programı uygulanmış ve haftada en az 150 dakika orta düzeyde fiziksel aktivite önerilmiştir. Çalışma başlangıcından sonra kadınların diyet programına uyumunu değerlendirmek ve diyet programına devamlılığını sağlamak için her 2 haftada bir kadınlarla yüzyüze görüşme yapılmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir müdahale uygulanmamıştır. Kontrol grubundaki kadınların 8 hafta boyunca YÜT uygulanmadan bekletilmesi etik açıdan uygun olmadığı için kontrol grubuna ait veriler sadece başlangıçta alınabilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, müdahale grubundaki kadınların diyetle enerji alımları ortalama %10,2 azalmış (p>0,05), toplam enerji harcamaları ise ortalama %4,9 artmıştır (p0,05). Sonuç olarak, diyet müdahalesi, obezitesi ve infertilitesi olan kadınlarda metabolik sağlığı iyileştirmenin yanında YÜT başarısını da artırıcı bir etki göstermiştir. Bu nedenle, diyet temelli yaşam tarzı değişikliklerinin, infertilite tedavisinde tamamlayıcı bir yaklaşım olarak değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Obesity is an important health problem that adversely affects female reproductive health. In women with obesity and infertility, the beneficial effects of body weight loss on ovulation, fertility, and assisted reproductive technologies (ART) have been increasingly emphasized in the literature. This prospective, case-controlled intervention study was conducted to evaluate the effects of medical nutrition therapy aimed at achieving pre-ART body weight loss in women with obesity and infertility on nutritional status, anthropometric measurements, body composition, metabolic parameters, ART success, and fertility. The study was carried out between June 2022 and December 2024 at the In Vitro Fertilization and Infertility Center of Gazi University Faculty of Medicine Hospital in Ankara. A total of 48 women (24 in the intervention group and 24 in the control group), aged between 20 and 45 years, with a body mass index (BMI) of 30–40 kg/m² and diagnosed with infertility, were included. Participants completed a questionnaire, the“Physical Activity Record Form,”and the“Infertility Stress Scale (ISS),”and their anthropometric measurements and body composition analyses were taken. In the intervention group, an individualized energy-restricted diet program was implemented for 8 weeks prior to ART, along with the recommendation of at least 150 minutes per week of moderate-intensity physical activity. To assess adherence to the diet program and ensure continuation, face-to-face interviews with participants were conducted every two weeks. No intervention was applied to the control group. For ethical reasons, data for the control group could only be collected at baseline, as delaying ART for 8 weeks without intervention was not deemed appropriate. According to the study results, dietary energy intake in the intervention group decreased by an average of 10,2% (p>0,05), while total energy expenditure increased by an average of 4,9% (p0,05). In conclusion, dietary intervention not only improved metabolic health in women with obesity and infertility but also increased ART success rates. Therefore, diet-based lifestyle modifications are recommended as a complementary approach in infertility treatment.