Gebe kadınlarda bulantı kusma şikayeti ile eş desteği arasındakı ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between nausea and vomiting complaints in pregnant women and spouse support
  1. Tez No: 962826
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM ÇAĞLIYAN BOSTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma gebelerde bulantı ve kusma şikayeti ile eş desteği arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak Lokman Hekim Etlik Hastanesi'nde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini hastaneye gebelik kontrolleri için başvuran kadınlar oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü G*Power programında hesaplanmış ve 200 gebe kadın çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler araştırmacılar tarafından hazırlanan Gebe Bilgi Formu, Gebeliğe Özgü Bulantı Kusma Değerlendirme Skalası (GÖBKDS) ve Gebelikte Eş Desteği Algısı Ölçeği (GEDAÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın verileri, SPSS 26.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu çarpıklık ve basıklık değerleri esas alınarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizde normal dağılım varsayımları sağlanıyorsa ikili karşılaştırmalarda bağımsız gruplarda t testi, üç ve üzeri grup karşılaştırmalarında ANOVA; sağlanmıyorsa ikili karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi, üç ve üzeri grup karşılaştırmalarında Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Korelasyon analizinde normal dağılım varsayımları sağlanıyorsa Pearson korelasyon testi, sağlanmıyorsa Spearman korelasyon testi kullanılmıştır. Eş desteğinin bulantı kusma şikayeti üzerindeki etkisi regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre kadınların yaş ortalaması 29,1±4,2 olup yaş aralığı 18-42 yaş arasında değişmektedir. Kadınların %68'i üniversite mezunudur ve %60,5'i çalışmamaktadır. Kadınların GÖBKDS toplam puan ortalaması 4,96±1,75 ve GEDAÖ puan ortalaması 66,26±18,05'tir. GEDAÖ“Bilişsel Destek”alt boyut puan ortalaması 24,63±6,81“Maddi Destek”alt boyut puan ortalaması 21,14±5,78 ve“Duygusal Destek”alt boyut puan ortalaması 20,49±5,64 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted at Lokman Hekim Etlik Hospital to determine the relationship between nausea and vomiting complaints in pregnant women and spousal support. The population of the study consisted of women who applied to the hospital for pregnancy check-ups. The sample size was calculated in the G*Power program and 200 pregnant women were included in the study. Data were collected using the Pregnant Information Form prepared by the researchers, Pregnancy-Unique Quantification of Emesis and Nausea (PUQE) and Perception of Spouse Support in Pregnancy Scale (PSSPS). The data of the research were analyzed with SPSS 26 statistical package program. The conformity of the data to normal distribution was evaluated based on skewness and kurtosis values. In statistical analysis, if normal distribution assumptions were met, t-test was used in independent groups in pairwise comparisons, ANOVA was used in comparisons of three or more groups; if not, Mann-Whitney U test was used in pairwise comparisons, Kruskal Wallis H test was used in comparisons of three or more groups. In the correlation analysis, if normal distribution assumptions were met, the Pearson correlation test was used, if not, the Spearman correlation test was used. The effect of spousal support on nausea and vomiting complaints was evaluated by regression analysis. The statistical significance level was taken as 0.05. According to the research results, the average age of women is 29.1±4.2 and the age range varies between 18-42. 68% of women are university graduates and 60.5% are unemployed. The women's PUQE total score average was 4.96±1.75 and the PSSPS score average was 66.26±18.05. The PSSPS“Cognitive Support”sub-dimension score average was 24.63±6.81, the“Material Support”sub-dimension score average was 21.14±5.78 and the“Emotional Support”sub-dimension score average was 20.49±5.64.