Kadın sağlık çalışanlarının duygusal zeka düzeylerinin evlilik ilişkisi inançlarına etkisi
The effect of emotional intelligence levels of female healthcare workers on their marital relationship beliefs
- Tez No: 962832
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, kadın sağlık çalışanlarının duygusal zeka düzeylerinin evlilik ilişkisi inançları üzerindeki etkisini göstermek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın özelliği ilişki arayıcı ve tamamlayıcı bir araştırma olmasıdır. Çalışmaya, bir devlet hastanesinde çalışan 211 evli kadın sağlık çalışanı dahil edilmiştir. Veriler, Duygusal Zeka Değerlendirme Ölçeği (DZDÖ) ve Evlilik İlişkisi İnançları Ölçeği (EİİÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, ANOVA ve korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the impact of emotional intelligence (EI) levels on marital relationship beliefs among female healthcare workers. The research is characterized as a correlational and complementary study. The sample consisted of 211 married female healthcare workers employed at a public hospital. Data were collected using the“Emotional Intelligence Assessment Scale (EIAS)”and the“Marital Relationship Beliefs Scale (MRBS)”. The data were analyzed using independent samples t-test, ANOVA, and correlation analysis. The findings revealed a statistically significant relationship (p < 0.05) between the emotional intelligence levels of female healthcare workers and their marital relationship beliefs. The results indicate that female healthcare workers with higher emotional intelligence levels tend to have more positive marital relationship beliefs and higher marital adjustment rates. According to the study's findings, female healthcare workers with higher emotional intelligence levels exhibit more positive beliefs about marital relationships and demonstrate greater marital adjustment. These results suggest that emotional intelligence plays a significant role in shaping individuals' attitudes and behaviors in romantic relationships. The study concluded that as the duration of marriage increases, the risk of conflict in marital beliefs (both in the overall scale and in the sub-dimensions of attachment to the family of origin and sexual life) also increases. Additionally, it was found that the duration of marriage significantly changes the self-motivation sub-dimension of emotional intelligence.