Ayrılma-bireyleşme düzeyinin borderline kişlik bozukluğu inançlarına etkisinde kişilerarası nörobiyoloji temelli prefrontal işlevlerin ve duygu düzenleme güçlüklerinin aracı rolü
The mediating role of interpersonal neurobiological based prefrontal functions and difficulties in emotion regulation in the relationship between separation individuation and borderline personality disorder beliefs
  1. Tez No: 962840
  2. Yazar: LAL MENGÜÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştımada, klinik olmayan popülasyonda, ayrılma-bireyleşme güçlüğünün düzeyi ile borderline kişilik bozukluğu (BKB) inançları arasında kurulan yolda kişilerarası duygu düzenleme becerilerinin ve kişilerarası nörobiyoloji temelli prefrontal işlevlerin aracı etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte, katılımcıların sosyo-demografik değişkenlere göre BKB inançlarında bir farklılaşma sergileyip serilemediğinin araştırılması da çalışmanın amaçlarındandır. Çalışma yaşları 18-66 arasında değişen toplamda 400 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı kapsamında Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Ayrılma – Bireyleşme Envanteri, Kişilik İnanç Ölçeği – Kısa Form / Borderline Kişilik Bozukluğu Alt Ölçeği, Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği, Kişilerarası Nörobiyoloji Temelli Prefrontal İşlevler Ölçeği kullanılarak veri seti oluşturulmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre ayrılma-bireyleşme güçlüğü ile duygu düzenleme becerileri, prefrontal işlevler ve BKB inançları arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Ek olarak BKB inançlarının bazı sosyo-demografik faktörlere göre farklılaştığı görülmüştür. Process ile yapılan aracı etki analizinin sonucuna göre ayrılma bireyleşme güçlüğü ve BKB inançları arasındaki ilişkide duygu düzenleme becerilerinin ve prefrontal işlevlerin aracı rolünün bulunduğu görülmüştür. Çalışmada BKB boyutsal bir perspektiften değerlendirilmiş ve işlevsel olmayan kişilik inançlarının ölçülmesi yoluyla incelenmiştir. Değişkenler arası ilişkiyi toplum örneklemiyle gerçekleştiren önceki araştırmaların sayısının sınırlı olması nedeniyle, bu araştırmanın literatüre katkı sağladığı düşünülmektedir. Son olarak, ulaşılan bulgular, mevcut alanyazın çerçevesinde tartışılmış, araştırmanın sınırlılıkları belirtilmiş ve gelecek çalışmalar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the mediating role of emotion regulation skills and prefrontal functions in the relationship between difficulties in separation-individuation level and borderline personality disorder (BPD) beliefs in a community sample. Additionally, one of the objectives is to investigate whether there are differences in BPD beliefs based on participants' socio- demographic characteristics. The research was conducted with 400 participants aged between 18-66. Data were collected through an online survey using the following tools: Socio-Demographic Information Form, Separation- Individuation Inventory, Personality Beliefs Scale – Short Form / Borderline Personality Disorder Subscale, Interpersonal Emotion Regulation Scale, and Neurobiological-Based Prefrontal Function Scale. According to the findings of the study, significant relationships were found between difficulties in separation- individuation, emotion regulation skills, prefrontal functions, and BPD beliefs. Additionally, it was observed that BPD beliefs varied according to certain socio- demographic factors. The results of the mediation analysis using PROCESS indicated that emotion regulation skills and prefrontal functions play a mediating role in the relationship between difficulties in separation-individuation and BPD beliefs. In the study, BPD was approached from a dimensional perspective and explored through the measurement of dysfunctional personality beliefs. Due to the limited number of previous studies examining the relationships between variables in a community sample, it is believed that this study contributes to the literature. Finally, the findings were discussed in the context of current literature, the limitations of the study were outlined, and suggestions for future research were provided.