Kuersetin ve fruktoz uygulamasının hepg2 hücre hattında otofaji ve endoplazmik retikulum stres aracılı apoptozis üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of quercetin and fructose administration on autophagy and endoplasmic reticulum stress-mediated apoptosis in the hepg2 cell line
  1. Tez No: 962848
  2. Yazar: KARDELEN KOCAMAN KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Genetik, Biochemistry, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez çalışmasında, fruktozun indüklediği hücresel stres yanıtlarının ve kuersetinin bu süreçler üzerindeki düzenleyici etkilerinin HepG2 hücre hattında otofaji, endoplazmik retikulum (ER) stresi ve apoptozis düzeyinde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kontrol, fruktoz, kuersetin ve fruktoz+kuersetin olmak üzere dört deney grubu oluşturularak, IC₅₀ konsantrasyonlarında 24 saatlik uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Oksidatif stres parametreleri incelendiğinde, fruktoz grubunda TOS (42,85 ± 1,90 µmol H₂O₂ equiv./L) ve OSI (3564 ± 403) düzeyleri anlamlı şekilde artarken, TAS düzeyi düşmüştür. Kuersetin uygulaması TAS'ı artırıp OSI'yi düşürerek oksidatif dengeyi kısmen yeniden sağlamıştır. Otofaji oranları floresan mikroskopisiyle değerlendirilmiş; fruktoz grubunda yüksek otofaji (%68,51 ± 5,44) saptanırken, kuersetin grubu (%32,38 ± 4,97) bu yanıtı belirgin şekilde baskılamıştır. RT-qPCR analizlerinde fruktoz grubunda yalnızca CHOP ekspresyonunda artış gözlenmiş; kuersetin grubunda ise GRP78, ATF4, CHOP, Bax ve Bid genlerinde anlamlı ekspresyon artışları saptanmıştır. CHOP düzeyinin kombinasyon grubunda en yüksek seviyeye ulaşması (4,563), persistent ER stresine bağlı olarak apoptotik sürecin şiddetlendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to evaluate the cellular stress responses induced by fructose and the regulatory effects of quercetin on these processes in the HepG2 cell line, particularly focusing on autophagy, endoplasmic reticulum (ER) stress, and apoptosis. Four experimental groups—control, fructose, quercetin, and fructose+quercetin—were established, and 24-hour treatments were applied at IC₅₀ concentrations. In the analysis of oxidative stress parameters, the fructose group exhibited significantly increased TOS (42.85 ± 1.90 µmol H₂O₂ equiv./L) and OSI (3564 ± 403) levels, while TAS levels were reduced. Quercetin treatment increased TAS and decreased OSI, partially restoring oxidative balance. Autophagy ratios were assessed via fluorescence microscopy, revealing elevated autophagy in the fructose group (68.51 ± 5.44%), whereas the quercetin group (32.38 ± 4.97%) significantly suppressed this response. RT-qPCR analyses showed that fructose induced an increase only in CHOP expression, whereas quercetin treatment led to significant upregulation of GRP78, ATF4, CHOP, Bax, and Bid genes. The CHOP expression reached its highest level in the combination group (4.563), indicating that persistent ER stress intensified the apoptotic response. All data were analyzed using GraphPad Prism 8.0.1.