Yabancı uyruklu göç artışının tüberküloz insidansı ve direnç durumuna etkisi
The effect of increased foreign immigration on tuberculosis incidence and resistance status
- Tez No: 962862
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ARI YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Çorum'da 2014-2023 yılları arasında tüberküloz tanısı almış hastaların demografik özelliklerinin, yabancı uyruklu göç artışının tüberküloz vaka sayılarındaki ve ilaç direnci durumundaki etkilerinin incelemesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, hastaların demografik verileri, tüberkülozun tutulum bölgesi, ilaç direnç durumu ve bu durumların yabancı uyruklu göç artışı ile ilişkisi retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Tüberkülozlu hasta verileri, Çorum Verem Savaş Dispanseri kayıtlarından elde edilmiştir. Çorum nüfusu ve yabancı nüfus büyüklüğü Türkiye İstatistik Kurumu nüfus istatistikleri portalı üzerinden alınmıştır. Verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS İstatistik 21.0 paket programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine the demographic characteristics of patients diagnosed with tuberculosis in Çorum between 2014-2023, and to investigate the effects of increased foreign immigration on tuberculosis case numbers and drug resistance patterns. Materials and Methods: Demographic data of patients, tuberculosis localization, drug resistance status, and their relationship with increased foreign immigration were evaluated retrospectively. Tuberculosis patient data were obtained from the Çorum Tuberculosis Dispensary records. Population data for Çorum and the size of the foreign population were acquired from the Turkish Statistical Institute's population statistics portal. Statistical analysis of the data was performed using IBM SPSS Statistics 21.0 software.