Morbid obezlerde EKG ile aritmojenik etkinin değerlendirilmesi
Evaluation of arrythmogenic effects in morbidly obese patients with ECG
- Tez No: 962863
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN BAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Obezite, kardiyovasküler yapı ve fonksiyonları olumsuz etkileyerek ani kardiyak ölüm riskini artıran önemli bir sağlık sorunudur. Bu riskin, ventriküler repolarizasyon sürecindeki değişikliklerle ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, morbid obez bireylerde EKG parametreleri üzerinden ventriküler aritmojenik riski değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, 01.03.2023–01.03.2024 tarihleri arasında SBÜ Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi ve İç Hastalıkları polikliniklerine bariyatrik cerrahi öncesi başvuran, 18–65 yaş aralığında ve VKİ ≥ 40 kg/m² olan 112 morbid obez birey dahil edildi. Hastalara ait demografik veriler, klinik özellikler ve laboratuvar bulguları hastane otomasyon sistemi üzerinden elde edilerek değerlendirildi. EKG parametreleri SolidWorks programı aracılığıyla analiz edilerek QT, QTc, Tp-e, Tp-e/QT ve Tp-e/QTc değerleri hesaplandı. Bulgular: Çalışmamıza 112 morbid obez (79 kadın, 33 erkek) ve 51 sağlıklı kontrol (36 kadın, 15 erkek) birey dahil edilmiştir. Morbid obez grubunun yaş ortalaması 36,37±9,92 yıl, kontrol grubunun ise 36,39±12,12 yıl olup, iki grup arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Morbid obezlerde QTc ve Tp-e/QT oranlarında sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı artışlar gözlenmiştir (p=0,019, p=0,044). Ayrıca, kontrol grubunda RR intervali (mm), RR (ms) ve RR (karekök) değerleri morbid obezlere kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,020, p=0,020, p=0,014).
Özet (Çeviri)
Objective: Obesity is a major health problem that adversely affects cardiovascular structure and function, thereby increasing the risk of sudden cardiac death. This risk is thought to be associated with alterations in the ventricular repolarization process. In this study, we aimed to evaluate the ventricular arrhythmogenic risk in morbidly obese individuals through electrocardiographic (ECG) parameters. Materials and Methods: This retrospective study included 112 morbidly obese individuals aged between 18 and 65 years, with a body mass index (BMI) ≥ 40 kg/m², who presented to the General Surgery and Internal Medicine outpatient clinics of the University of Health Sciences Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Training and Research Hospital for pre-bariatric surgery evaluation between 01.03.2023 and 01.03.2024. Demographic data, clinical characteristics, and laboratory findings were obtained from the hospital's electronic medical records system. ECG parameters were analyzed using the SolidWorks software, and QT, QTc, Tp-e, Tp-e/QT, and Tp-e/QTc values were calculated. Results: A total of 112 morbidly obese individuals (79 females, 33 males) and 51 healthy controls (36 females, 15 males) were included in the study. The mean age of the morbidly obese group was 36.37±9.92 years, and the control group was 36.39±12.12 years, with no significant differences in age and sex between the two groups (p>0.05). Morbidly obese subjects showed significant increases in QTc and Tp-e/QT ratios compared to the healthy control group (p=0.019, p=0.044). Additionally, RR interval values (mm), RR (ms), and RR (square root) were significantly higher in the control group compared to the morbidly obese group (p=0.020, p=0.020, p=0.014).