Kafkas Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi sağlık çalışanlarının influenza aşısı hakkındaki bilgi düzeyleri ve aşılanma durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge levels and vaccination status regarding influenza vaccine among healthcare workers at Kafkas University Health Practice and Research Hospital
  1. Tez No: 962873
  2. Yazar: TANER DURUKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİJEN ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnfluenza, özellikle sağlık çalışanları için hem kendi sağlıklarını hem de hizmet verdikleri hastaları tehdit eden, hızlı yayılabilen ve ciddi komplikasyonlara neden olabilen bir solunum yolu enfeksiyonudur. Sağlık çalışanlarının enfeksiyon zincirindeki kritik rolü, influenza aşısının bireysel ve toplumsal korunmadaki etkisini daha da önemli hâle getirmektedir. Bu yüksek lisans tezinde, Kafkas Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde görev yapan 329 sağlık çalışanının influenza ve influenza aşısına ilişkin bilgi düzeyleri, tutumları ve aşılanma davranışları çok yönlü olarak değerlendirilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 32,15 ± 7,06 olup, %56,8'i kadın; %24,0'ı doktor, %27,1'i hemşire ve %48,9'u diğer sağlık personelidir. Katılımcıların %79,3'ü üniversite ya da yüksekokul mezunu olup, %10,6'sında kronik hastalık mevcuttur. Bilgi değerlendirmesinde yalnızca %33,7'si influenza aşısı hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunu ifade etmiş, ortalama bilgi puanı 11,00 ± 5,60 olarak bulunmuştur. En yüksek bilgi düzeyine doktorlar (16,96 ± 5,03) sahipken, diğer sağlık personelinde bu puan 8,38 ± 4,20'ye düşmektedir. Bulgular, sağlık çalışanlarının influenza enfeksiyonu, aşı türleri ile aşının uygulanması gereken risk grupları konusunda belirgin bilgi eksikliklerine sahip olduğunu göstermektedir. Katılımcıların %92,4'ü son bir yıl içinde influenza geçirdiğini belirtmiş; 2023-2024 sezonunda aşılama oranı %6,4, hiç aşılanmamış olanların oranı ise %79,33'tür. Aşı yaptırmama gerekçeleri arasında bilgi eksikliği (%27,1), aşıya güven eksikliği (%23,1), gereksinim duymama (%19,1) ve yan etki endişesi (%17,9) öne çıkmaktadır. Araştırmanın bulguları, sağlık çalışanlarının bilgi düzeyindeki yetersizliklerin ve olumsuz tutumların aşılanma davranışlarını anlamlı şekilde etkilediğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, influenza ve aşısı konusunda sağlık çalışanlarına yönelik bilimsel temelli eğitimlerin yaygınlaştırılması, tutum ve davranış değişikliğinin sağlanması ve aşılama oranlarının artırılması, toplumsal sağlığın korunmasında stratejik bir gereklilik olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Influenza is a respiratory tract infection that poses a significant threat not only to healthcare workers themselves but also to the patients they serve, due to its rapid transmission and potential to cause serious complications. The central role of healthcare workers in the transmission chain further underscores the critical importance of influenza vaccination for both individual and public protection. In this master's thesis, the knowledge levels, attitudes, and vaccination behaviors of 329 healthcare workers at Kafkas University Health Practice and Research Hospital regarding influenza and its vaccine were comprehensively evaluated. The average age of the participants was 32.15 ± 7.06 years, 56.8% were female; 24.0% were physicians, 27.1% nurses, and 48.9% other healthcare personnel. Of the participants, 79.3% were university or college graduates and 10.6% had a chronic disease. In the knowledge assessment, only 33.7% stated that they had sufficient knowledge about the influenza vaccine, and the mean knowledge score was 11.00 ± 5.60. Physicians had the highest average knowledge score (16.96 ± 5.03), while other healthcare personnel had the lowest (8.38 ± 4.20). The findings revealed significant knowledge gaps among healthcare workers regarding influenza infection, vaccine types, and the identification of risk groups for vaccination. While 92.4% of the participants reported having had influenza in the past year, the vaccination rate for the 2023–2024 season was only 6.4%, and 79.3% had never been vaccinated. The most frequently reported reasons for not being vaccinated were lack of knowledge (27.1%), lack of confidence in the vaccine (23.1%), not feeling the need (19.1%), and concerns about side effects (17.9%). The study demonstrates that insufficient knowledge and negative attitudes among healthcare workers significantly affect vaccination behaviors. In conclusion, expanding scientific, evidence-based educational programs and promoting behavioral change among healthcare workers, as well as increasing vaccination rates, are essential strategies for protecting public health.