Sanatta çocukluk travması
Childhood trauma in art
  1. Tez No: 962872
  2. Yazar: NESRİN ŞEMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ANBARPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bileşik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çocukluk travmalarının bireyler üzerindeki etkilerini ve sanatın bu travmalarla nasıl görünür kılındığını incelemek tezin konusunu oluşturmaktadır. Çocukluk travmaları, bireylerin duygusal, bilişsel ve sosyal gelişimlerini olumsuz etkileyerek uzun vadeli psikolojik ve fizyolojik sorunlara yol açabilmektedir. Çocukluk döneminde yaşanan travma, bireyin duygusal, fiziksel, bilişsel ve sosyal gelişiminde derin izler bırakmakta; bu izlerin çoğu zaman bastırılmış bir anlatı olarak varlığını sürdürmektedir. Sanat, travmatik deneyimlerin estetik bir biçimde ifade edilmesini ve temsil edilmesini mümkün kılar. Resim, edebiyat, müzik ve sinema gibi çeşitli sanat dalları, bireylerin travmatik deneyimlerini yeniden biçimlendirdirerek temsil zemini oluşturur. Bu bağlamda sanat, çocukluk travmalarının izini süren, onları nesneleştirerek bellekteki kırılmaları görünür kılan ve bu etkileri anlamaya olanak tanıyan bir araç olarak öne çıkar. Araştırmada, sanatın bireyler üzerindeki etkileri, çocukluk travmalarıyla özdeşlik kurularak ele alınmıştır. Sanatsal ifadenin bireysel farklılıklar doğrultusunda değişkenlik gösterebildiği göz önünde bulundurularak; sanat eserlerinden yapılan alıntılar ve bu eserler üzerinden yürütülen betimsel analizler aracılığıyla, sanatın biçimsel çeşitliliği ve ifade gücünün bireyin içsel gerçekliğine nasıl temas ettiği irdelenmiştir. Araştıma, özellikle çocukluk travmalarının tarihsel, kültürel ve bireysel bağlamda izini süren, kuramsal çerçeve eşliğinde görsel sanatlar odağında yapılandırılmıştır. Travmanın resimsel temsili üzerinden bireyin yaşantısal kırılmalarının sanatsal düzlemde nasıl estetik bir forma dönüştüğünü, aynı zamanda bu dönüşümün bireysel ifade stratejileriyle nasıl bütünleştiğini ortaya koymaktadır. Araştırmanın bireysel çalışmaların olduğu bölümünde ise göstergelerarası bağlamda incelenen resim, heykel gibi sanat dallarından seçilen örnekler aracılığıyla, bireyin içsel dünyasındaki izlerin sanatsal düzeyde çocukluk travmasına nasıl yansıdığı aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of childhood trauma on individuals and how art makes them visible. Childhood trauma can negatively impact individuals' emotional, cognitive, and social development, leading to long-term psychological and physiological problems. Childhood trauma leaves profound scars on an individual's emotional, physical, cognitive, and social development; these scars often persist as repressed narratives. Art enables the aesthetic expression and representation of traumatic experiences. Various art forms, such as painting, literature, music, and cinema, provide a basis for representation by reshaping individuals' traumatic experiences. In this context, art stands out as a tool that traces childhood traumas, objectifies them, renders ruptures in memory visible, and facilitates understanding of these effects. This study explores the effects of art on individuals by identifying them with childhood traumas. Given that artistic expression can vary based on individual differences, quotations from works of art and descriptive analyses of these works explore how art's formal diversity and expressive power connect with an individual's inner reality. The research is structured around the visual arts, specifically exploring childhood trauma within historical, cultural, and individual contexts, and is structured within a theoretical framework. Through the pictorial representation of trauma, it reveals how an individual's experiential ruptures transform into an aesthetic form on the artistic plane, and how this transformation integrates with individual expressive strategies. The individual studies section explores how the traces of an individual's inner world are reflected in childhood trauma on an artistic level, through examples selected from art forms such as painting and sculpture, examined intersemiotically.