Espor, motor sporları için sürdürülebilirliğin yeni adı mı?
Is esports a new avenue for sustainability in motorsports?
- Tez No: 962917
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÇİMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı, esporun motor sporları için sürdürülebilirlik bağlamında bir alternatif olup olamayacağını değerlendirmektir. Bu doğrultuda, motor sporları ve espor alanlarında deneyimi bulunan sporcu ve yöneticilerin görüşleri alınarak, iki branşın sürdürülebilirlik açısından karşılaştırılması ve etkileşimlerinin analiz edilmesi hedeflenmiştir. Çalışma, nitel araştırma desenlerinden olgubilim yöntemiyle yürütülmüş; veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Görüşmeler ses kaydı alınarak gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Kodların güvenilirliğini sağlamak amacıyla iki farklı akademisyen tarafından çapraz kontrol yapılmış, temalar arası tutarlılık gözetilmiştir. Kodlama sürecinin ardından oluşturulan temalar aracılığıyla katılımcıların sürdürülebilirlik algıları, esporun potansiyel katkıları ve motor sporlarının mevcut sorunları değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, ölçüt ve kolayda örnekleme yöntemleriyle ulaşılan ve motor sporları ile espor alanlarında aktif görev alan, biri lise mezunu, diğerleri üniversite mezunu olan erkek katılımcılar oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda, esporun düşük çevresel etkisi, daha az maliyetli yapısı ve genç kitleye hitap eden dijital doğası sayesinde motor sporları için sürdürülebilirliği destekleyici bir araç olabileceği ortaya konmuştur. Bununla birlikte, katılımcılar esporun motor sporlarının yerini alamayacağını; özellikle fiziksel deneyim, gerçeklik hissi ve seyir zevki açısından bazı eksiklikler barındırdığını belirtmişlerdir. Esporun, motor sporlarıyla tamamlayıcı bir ilişki içerisinde değerlendirilebileceği ve iki alanarasında sürdürülebilirliği artıracak entegre modellerin geliştirilebileceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate whether esports can serve as an alternative to motorsports in the context of sustainability. In this regard, the research sought to compare and analyze the interactions between these two branches by gathering the views of athletes and managers with experience in both motorsports and esports. The study was conducted using the phenomenological design, one of the qualitative research methods, and data were collected through semi-structured interviews. The interviews were audio-recorded, and the data obtained were analyzed using content analysis. To ensure the reliability of the coding process, cross-checking was carried out by two independent academics, and consistency across themes was maintained. Following the coding process, themes were generated to assess participants 'perceptions of sustainability, the potential contributions of esports, and the current challenges faced by motorsports. The sample of the study consisted of male participants who were actively involved in motorsports and esports, selected through criterion and convenience sampling methods; one participant was a high school graduate, while the remaining thirteen held university degrees. The findings revealed that esports could be a supportive tool for motorsports in terms of sustainability, due to its lower environmental impact, cost-effective structure, and appeal to younger audiences. However, participants emphasized that esports cannot fully replace motorsports, particularly in terms of physical experience, sense of realism, and spectator enjoyment. It was concluded that esports can be considered a complementary element to motorsports, and integrated models can be developed between the two domains to enhance sustainability in the sports industry.