15-19 yaş arası müsabık futbolcuların bazı fiziksel ve motorik özelliklerinin yaş değişkenine göre incelenmesi
An examination of certain physical and motor characteristics of competitive football players aged 15–19 according to age variable
  1. Tez No: 962916
  2. Yazar: SÜLEYMAN KOÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada, 15-19 yaş arası müsabık futbolcuların bazı fiziksel ve motorik özelliklerinin yaş değişkenine göre karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Kayseri ilinde farklı kulüplerde oynayan ve resmi futbol müsabakalarına katılmış olan 15-19 yaş arasında, herhangi bir sağlık problemi ya da çalışmayı etkileyecek kronik/akut rahatsızlığı olmayan toplam 63 erkek futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada kattılımcılara dikey sıçrama (CMJ), bacak kuvveti, 20 m mekik koşusu, otur-uzan ve mor-christian futbol yetenek (top sürme, şut ve pas) testleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar SPSS 25 paket programı kullanılarak istatististiksel olarak incelenmiştir. Veriler normal dağılım gösterdiği için gruplar arasındaki farklılıkların belirlenmesi amacıyla One-Way ANOVA testi uygulanmış ve anlamlı farklılıkların hangi gruplar arasında olduğunun tespiti için post-hoc analizi olarak Tukey testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare certain physical and motor characteristics of competitive football players aged between 15 and 19 years in relation to age. A total of 63 male football players, who actively participated in official football competitions and were registered in various clubs in the province of Kayseri, voluntarily took part in the study. All participants were free from any health problems or chronic/acute conditions that could potentially affect the study. The test battery applied to the participants included Countermovement Jump (CMJ), leg strength, 20-meter shuttle run test, seat and reach, and the Mor-Christian football skill tests (dribbling, shooting, and passing). The obtained data were statistically analyzed using SPSS version 25. Since the data were normally distributed, One-Way ANOVA was employed to determine differences between groups, and Tukey's post-hoc test was used to identify which groups differed significantly from each other.